Instrumenty smyczkowe, wykonana niemal w całości z drewna, wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i ciągłej kontroli ich stanu. Niewłaściwie eksploatowane mogą ulegać uszkodzeniom i drobnym awariom. W wielu przypadkach winę ponosi nie instrument, tylko właściciel. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze usterki instrumentów smyczkowych diagnozowane przez doświadczonego lutnika Benedykta Niewczyka.

Benedykt Niewczyk: pierwsze problemy – początki nauki

Naprawa instrumentu nie jest jedynym powodem wizyty u lutnika. Wielu początkujących muzyków korzysta z usług Benedykta Niewczyka w celu doboru akcesoriów i odpowiedniego montażu części. Niewłaściwie dobrane części uzupełniające oraz niefachowy montaż elementów składowych mogą doprowadzić do uszkodzeń sprzętu i utrudnić naukę. Lutnik powinien zwrócić szczególną uwagę na położenie podstawki i duszy oraz zachowanie wymiarów zapisanych w standardzie.

Szumy i dziwne dźwięki – naprawa instrumentów lutniczych

Jednym z częstszych problemów, z którymi mierzą się posiadacze wiolonczeli, altówek i skrzypiec, jest wydawanie metalicznych brzęków świadczących po poluzowaniu jednego z akcesoriów, zetknięciu się z płytą główną bądź wprowadzeniu jakiegoś elementu w drgania. Pierwszym etapem naprawy w pracowni Benedykta Niewczyka jest skrupulatne sprawdzenie podstaw mikrostroików, stabilności podbródka oraz poziomu nacisku na strunociąg. Dzięki wstępnej analizie lutnik może określić czy instrument wytwarza szum, który może świadczyć o rozklejeniu drewna. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwoli uniknąć poważniejszych awarii, takich jak pęknięcia czy rozklejanie się instrumentu.

Problemy ze smyczkiem i strunami – jak je rozwiązać?

Częstym problemem zgłaszanym przez użytkowników instrumentów smyczkowych jest sytuacja, kiedy smyczek nie zaczepia strun. Najczęstszym wytłumaczeniem tego zjawiska jest brak kalafonii na smyczku. W niektórych przypadkach można  wyeliminować tę usterkę samodzielnie, niemniej warto skorzystać z usług Benedykta Niewczyka, który zbada podłoże tego problemu.
Innym pojawiającym się kłopotem jest zrywanie się strun. Zdarza się, że seryjnie wykonywane instrumenty nie posiadają dopracowanych elementów, przez co struny mogą ulegać uszkodzeniom. Przed rozpoczęciem gry warto sprawdzić prożek u lutnika, aby zobaczyć, czy nie jest zbyt ostry i nie będzie powodował zrywania ich. Jeżeli problem tkwi w tej części, lutnik delikatnie ją spiłuje, aby nie zaburzyć proporcji instrumentu.