Każdy właściciel psa wie, że posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemności, lecz również obowiązki. Abyśmy mogli cieszyć się zdrowiem naszego pupila, niezbędne jest przestrzeganie między innymi kalendarza szczepień psa. Jakie szczepienia są obowiązkowe, a które z nich zalicza się do dodatkowych? Dowiedz się również, kiedy szczepić psa.

Obowiązkowe i dodatkowe szczepienia psów

Przed udaniem się do weterynarza w celu zaszczepienia psa, wcześniej należy wykonać zabieg odrobaczenia. Szczenięta odrobaczane są w trzecim oraz piątym tygodniu życia, ponieważ w tym czasie mogło dojść do zakażenia np. larwami glist, które do szczenięcia przeszły z łożyska matki. Dopiero gdy pies jest zdrowy i nie ma żadnych pasożytów, można go zaszczepić. Szczepienie psa najczęściej rozpoczyna się w jego drugim miesiącu życia, a zgodnie z przepisami prawa pies powinien być zaszczepiony, gdy ma trzy miesiące.

W Polsce obowiązkowym zabiegiem, które należy przeprowadzać na każdym psie jest szczepienie psa przeciw wściekliźnie. Wykonanie tego zabiegu oferuje m.in. weterynarz Grzegorz Przybyłowicz z Gabinetu Weterynaryjnego z Iłży w województwie mazowieckim. Oczywiście to szczepienie należy powtarzać każdego roku. W przypadku, gdy nie zaszczepimy psa, możemy otrzymać mandat karny, którego wysokość wynosi 500 złotych. Taką karę nakłada Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Szczepienia zwierząt ogólnie dzieli się na zasadnicze i dodatkowe. Do tej pierwszej grupy zaliczane są szczepienia przeciwko wściekliźnie, nosówce, parwowirozie i chorobie Rubartha. Z kolei do szczepień dodatkowych należą szczepienia przeciw leptospirozie, boreliozie, herpeswirozie czy dermatofitozie. Ich zrealizowanie zależy od stanu zdrowia psa, a także jego trybu życia.

Po co właściwie psy są szczepione?

Szczepienia psów są bardzo ważne, ponieważ jak wszyscy dobrze wiedzą, lepiej zapobiegać niż leczyć. Szczepienia mają na celu ochroną naszego zwierzęcia przed działaniem rozmaitych chorób. Dzięki regularnemu wykonywaniu szczepień organizm psa będzie miał odpowiednie przeciwciała i szybciej zwalczy chorobę lub infekcję. Szczepionki mają zadanie przygotowania ciała psa do obrony przed chorobą. Do szczepień psów weterynarze wykorzystują szczepionki monowalentne oraz poliwalentne. Te pierwsze chorobą przed jedną chorobą, a te drugie przed kilkoma różnymi schorzeniami.

Jak wygląda kalendarz szczepień psa?

Duże znaczenie mają szczepienia szczeniąt, ponieważ nie posiadają one takiej odporności, jak dorosłe psy. Należy jednak być ostrożnym, aby młody pies nie był szczepiony zbyt często, ponieważ takie działanie mogłoby osłabić jego organizm. W celu zoptymalizowania terminów szczepień powstał specjalny kalendarz. Według niego szczepienia psów można podzielić na wczesne, standardowe i późne. Do wczesnych szczepień psa zaliczają się np. szczepienia:

  • przeciw nosówce i parwowirozie, które wykonuje się w 6-7 tygodniu życia psa,
  • przeciw nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha, koronowirozie, leptospirozie i kaszlowi kenelowemu, które wykonywane są w 9-10 tygodniu życia psa,
  • przeciw wściekliźnie, które wykonuje się w 15 tygodniu życia psa.