Pchły u psa to uciążliwe, powszechnie pojawiające się pasożyty. Nie należy ich lekceważyć, jako że może prowadzić to do poważnych problemów, zarówno dla nas, jak i dla zwierzęcia. Sprawdź, na jakie objawy warto zwracać uwagę. Dowiedz się jak rozpoznać pchły u psa i jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się ich. Przeczytaj poniższy artykuł i zadbaj o zdrowie pupila.

W jaki sposób rozpoznać pchły u psa?

Pchły u psa to problem dość częsty, a przez to niesłusznie bagatelizowany. Te pasożyty kojarzą się głównie z wywoływaniem świądu, co samo w sobie jest dla zwierzęcia na tyle nieprzyjemne, że powinniśmy jak najszybciej się ich pozbyć. Dyskomfort to jednak nie jedyne, do czego może prowadzić złapanie pcheł przez naszego pupila.

Pasożyty te są niewielkie, przez co pchła u psa może być niezauważalna gołym okiem i konieczne może być np. wykonanie testu, który kupimy u weterynarza lub w sklepie zoologicznym. Jeśli jednak zaobserwujemy objawy wskazujące na to, że nasze zwierzę zostało zaatakowane przez te żyjątka, znajdziemy je w jego sierści – białe lub szare dorosłe osobniki oraz larwy wyglądające jak czarne punkciki.

Nasze zwierzę może zarazić się nimi poprzez przebywanie w pobliżu innego, zapchlonego zwierzęcia. Może się też zdarzyć, że to my przyniesiemy je do domu, na przykład na butach lub ubraniu. Te owady przez całe życie przebywają na żywicielu, najczęściej w okolicach uszu, pleców, ogona i na brzuch, a posila się jego krwią.

Jak wyglądają pchły u psa? Objawy, na które powinniśmy zwracać uwagę to:

  • ciągłe drapanie się,
  • ciągnięcie się za uszy,
  • pojękiwanie,
  • miejscowe łysienie lub rany spowodowane drapaniem się,
  • pchły, ich odchody lub larwy i poczwarki w psim legowisku,
  • charakterystyczne czerwone kropeczki w białej otoczce na skórze zwierzęcia,
  • w skrajnych przypadkach także stany zapalne, zakażenia bakteryjne oraz anemia spowodowana utratą krwi.

Kiedy zaobserwujemy którykolwiek z tych objawów, powinniśmy przeczesać sierść zwierzęcia. W ten sposób zaobserwujemy pchły, które zostaną na grzebieniu. Aby się upewnić, możemy wykonać również specjalny test na obecność odchodów pasożyta w sierści. W przypadku poważniejszych objawów konieczna będzie oczywiście wizyta u weterynarza.

Jak najlepiej zwalczać pchły u psa?

Te niewielkie, 2-4 milimetrowe stworzenia niezwykle szybko się rozmnażają, przez co ich niedokładne wytępienie będzie prowadzić do szybkiego nawrotu problemu. W związku z tym nie tylko należy naprawdę się przyłożyć do tego zadania, ale również pamiętać o środkach zapobiegawczych. Domowe sposoby na pchły u psa mogą nie wystarczyć i konieczne będzie sięgnięcie po odpowiednie preparaty.

Jeśli u zwierzęcia już pojawiły się pasożyty, koniecznie należy zacząć codzienne kąpiele psa w szamponie owadobójczym, lub spryskiwanie go służącym do tego sprejem. Te preparaty działają jednak wyłącznie na dorosłe osobniki, trzeba więc także wyczesywać go specjalnym grzebieniem na psy.

Takie środki nie zapobiegną jednak ponownemu zalęgnięciu się pasożytów, warto więc pamiętać o zapobieganiu takiej sytuacji, np. poprzez zakładanie zwierzęciu obroży przeciwpchelnej. Aby skutecznie wytępić pchły, należy również pamiętać o wypraniu psiego legowiska w wysokiej temperaturze i regularnym odkurzaniu mieszkania.