Keyboard może być ciekawą alternatywą dla pianina. Niezależnie, czy chcemy postawić pierwsze kroki w nauce gry na instrumencie klawiszowym, kupić dziecku instrument, który zajmie niewiele miejsca, a na którym będzie mogło poćwiczyć przed zajęciami w szkole muzycznej czy wybieramy któryś keyboard z kolei – warto dowiedzieć się, jakie cechy powinien posiadać dobry instrument i czy każdy wart jest swoich pieniędzy.

Charakterystyka keyboardu

Keyboard to instrument, który może być traktowany dwojako. Jedną z motywacji do zakupu jest zapewnienie substytutu pianina dla osób, które na przykład uczęszczają na lekcje gry na tym instrumencie, ale nie mają na niego w domu miejsca. Keyboard jest poręczny i w porównaniu do stacjonarnego instrumentu klawiszowego niewielki. Klawiatura jest jednak inna, klawisze płytsze i łatwiej poddają się naciskowi (brak w keyboardzie struktury młoteczkowej) i w mniejszej odległości, jednak jeśli z powodu braku miejsca w domu dziecko lub dorosły miało rezygnować z zajęć nauki gry na pianinie, lepiej zainwestować w keyboard. Jeszcze lepszym wyjściem będzie zakup pianina cyfrowego lub organów elektronicznych, które pomagają w wyrabianiu dobrych nawyków.

Drugim powodem jest chęć posiadania tego konkretnie instrumentu. Opcje keyboardu dają możliwość zastąpienia prostego zespołu muzycznego i często wykorzystywane są przez muzyków i wodzirejów grających na różnych imprezach. Wystarczą proste umiejętności gry jedną ręką i akompaniowania drugą oraz wiedza, jak użyć i wkomponować w utwór dodatkowe funkcje – linie melodyczne i dźwięki naśladujące instrumenty perkusyjne.

Klawiatura keyboardu

Keyboard to wydatek rzędu od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Te najtańsze są często zbyt małe – dobry keyboard powinien posiadać minimum 61 klawiszy-tonów, a więc 8 pełnych oktaw. Klawiatura może być też dynamiczna, a więc – podobnie jak w pianinie – dająca głębię dźwięku związaną z siłą nacisku na poszczególne klawisze. Mocniejsze uderzenie w klawiaturę da głośniejszy dźwięk.

Instrumentu szukajmy w specjalistycznym sklepie muzycznym, takim jak PIANO Zenona Michalika. Znajdziemy w nim keyboardy dobre zarówno dla osób początkujących, jak i profesjonalnie zarabiających na grze na tego typu instrumencie.

Funkcje komputerowe

Najważniejszym parametrem keyboardu, obok pełnej klawiatury, jest polifonia. Muszą to być minimum 32 głosy. Pozwalają one na stworzenie rozbudowanych melodii i wykorzystanie możliwości tego instrumentu, których nie ma przy tradycyjnych odpowiednikach.

Droższe modele keyboardu pozwalają na wgrywanie w komputer instrumentu własnych linii melodycznych. Zastanówmy się jednak, czy do naszych potrzeb będą potrzebne wszystkie proponowane przez producentów funkcje – chórki, echa, efekty dźwiękowe, pogłosy, zmiana barw i modulacji etc. Przed zakupem online warto sprawdzić brzmienie w sklepie stacjonarnym, u znajomych lub na filmach w Internecie. Dzięki temu poznamy jego pierwsze możliwości.