czas czytania: 3 min materiał partnera

Czym kierować się przy wyborze sali weselnej?

sala weselna

Sala weselna to jeden z największych kosztów, jakie musi ponieść para narzeczonych przy organizacji ślubu. Powinna więc spełniać wszystkie ich oczekiwania. Aby znaleźć idealną salę weselną, warto zwrócić uwagę na kilka uniwersalnych elementów, które dużo powiedzą nam o obsłudze, przestrzeni oraz tym, czy jest ona warta swojej ceny. Co powinno nas zaniepokoić, a co działa na korzyść sali weselnej?

Możliwości, jakie daje przestrzeń

Niezależnie od wielkości wesela, sala weselna powinna posiadać pewne stałe cechy. Na jej korzyść będzie działała wielkość, która pozwoli na takie ustawienie stołów, aby pozostało jeszcze miejsce na parkiet. Może mieć też dodatkową scenę dla orkiestry, chociaż przy dobrej akustyce nie będzie to konieczne.

Im większe wesele, tym ważniejsza jest klimatyzacja. Szczególnie latem sprawdźmy, czy sala weselna ją posiada oraz czy działa wystarczająco intensywnie.

Istotna jest możliwość ustawienia stołów w sposób pasujący młodej parze. Jeśli narzeczeni mają swoją koncepcję warto, by właściciele lokalu wzięli ją pod uwagę. Ważne jest też, żeby między stołami a ścianą dało się przejść.

Idealna sala weselno-bankietowa: Zajazd Szafran położona w województwie mazowieckim pomieści aż 230 osób. Jej właściciele gwarantują zarówno nowoczesny design, jak i przepyszne menu w przystępnej cenie.

Czystość

To, co powinno się rzucić w oczy to czystość lokalu. Sprawdźmy, w jakim stanie są meble i parkiet oraz – jeśli krzesła czy stoły pozostawiają wiele do życzenia, jakie są możliwości ich osłonięcia (np. pokrowcami czy obrusami). Zwróćmy uwagę na czystość toalet oraz czy jest ich wystarczająca ilość, gdyby dwie imprezy odbywały się równocześnie.

Catering

Jedzenie podczas wesela jest bardzo istotne. Sala weselna powinna mieć swój własny catering. Jeśli w ciągu tygodnia jest to restauracja, wypróbujmy dania, które chcemy zamówić na imprezę. Niektóre lokale proponują swoim klientom próbki jedzenia, aby narzeczeni mogli ocenić jego jakość. Jeśli jest to dla nas ważne, dopytajmy o opcje wegetariańskie i wegańskie.

Dopytajmy o alkohol i napoje. Niektóre lokale wymagają wniesienia opłaty za przynoszenie alkoholu z zewnątrz – warto to ustalić na początku i policzyć, czy opłaca się to bardziej, niż zakup na miejscu. Sprawdźmy też, jak wygląda kwestia ciasta i tortów oraz – czy w przypadku potrzeby przyniesienia słodkiego stołu i napojów z zewnątrz sala weselna ma dodatkową, czystą chłodnię. Jeśli zależy nam na grillu, dopytajmy o te możliwości.

Dodatkowe opcje

Na korzyść sali weselnej świadczy miejsce do wypoczynku na zewnątrz. Gdy zapraszamy dzieci, powinny mieć możliwość zabawy na dworze. Dowiedzmy się, też, czy jest możliwość puszczenia fajerwerków, jeśli na tym nam zależy.

Zwróćmy uwagę na kwestie formalne – wysokość zaliczki, opłaty za ZAIKS, wspomniany alkohol czy przedłużenie godzin wynajmu sali weselnej. Spiszmy umowę, która pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.