Niektóre z dzieł sztuki znajdujących się w muzeach i galeriach mają długą historię. Część z nich nie okazałoby swojej świetności, gdyby nie specjaliści, którzy zajmują się utrzymaniem obrazów w dobrym stanie oraz ich naprawą. Zawód konserwatora jest wyjątkowo szlachetną i pełną ciekawych niuansów aktywnością. Kto może zajmować się renowacją obrazów? Jak ważne jest doświadczenie? Czy warto zgłosić się do konserwatora w sprawie renowacji ramy?

Doświadczenie i pasja konserwatorska

Zainteresowanie sztuką jest niezbędnym atutem dobrego konserwatora. Na co dzień spędza on czas w muzeach i galeriach. We własnej pracowni zajmuje się renowacją obrazów. W ramach konserwacji dzieł sztuki rozumie się działania mające na celu ich zabezpieczenie w taki sposób, aby mogły przetrwać dłużej. Sprawia to, że mogą one być podziwiane przez wiele pokoleń i nabierać wartości historycznej z czasem.

Aktywność konserwatorska to nie tylko działania mające na celu zachowanie w dobrym stanie eksponatów sztuki. W ramach tego zawodu może także odbierać dzieła sztuki, które nabywa dana placówka kultury. Po pojawieniu się dzieła w muzeum lub galerii jest ono analizowane, sprawdzane, odpowiednio wypakowywane, a także ulokowane w takim miejscu, aby wilgoć i światło raczej sprzyjały teksturze dzieła, niż powodowały jego zniszczenia.

Jest to szczególnie ważne zadanie w przypadku unikatowych i wartościowych kulturowo i historycznie dzieł. Nie kto inny jak konserwator zajmuje się także określeniem wartości materialnej dzieła. Bazuje przy tym na swoim doświadczeniu i ocenie, dzięki czemu może określić, czy dany obraz jest wersją oryginalną, skąd pochodzi.

Wykonywaniem prac konserwatorskich takich jak: renowacja dzieł sztuki, regeneracja warstwy malarskiej, czyszczenie obrazów, oprawa obrazów, a także między innymi rekonstrukcja i restauracja ram, zajmuje się mgr Włodzimierz Kosowski. Jest to syn malarza Wojciecha Kosowskiego dyplomowany konserwator i malarz z wieloletnim doświadczeniem.

Odnawianie ram dzieł sztuki

Obrazy niosą w sobie szczególne piękno i znaczenie, które może być zachowane nawet na wiele setek lat dzięki dobrej pracy wprawionego konserwatora dzieł sztuki. Pracownia konserwatorska to miejsce, gdzie odnawia się i restauruje powłokę obrazu. Przedmiotem zainteresowania konserwatora może być także rama otaczająca i dzieło sztuki. Niektóre wyjątkowo stylowe i ręcznie wykonane ramy wymagają rekonstrukcji z odbudowaniem utraconych elementów.

Uszkodzenie ramy, a nawet samego dzieła sztuki może być spowodowane transportem, nieodpowiednim przechowywaniem czy też, celowym lub nie, uszkodzeniem mechanicznym struktury obrazu. Otaczająca płótno rama, spełnia zatem funkcję nie tylko estetyczne, ale także chroni obraz od urazów tego typu.

Zwracając uwagę na względy estetyczne ramy otaczającej dzieło sztuki ma ona istotne znaczenie dla wyglądu oraz kolorystyki całego obrazu. Pozłacana lub posrebrzana rama wykonana przez doświadczonego konserwatora, może nadać obrazowi wyjątkowej jakości i klimatu. W innym przypadku, kiedy zleca się temu specjaliście renowację ramy obraz, który mógł stracić swoją energię, odzyskuje ją na nowo dzięki dobremu obramowaniu.

Konserwator dzieł sztuki, aby spełniać zadanie renowacji oraz zachowania obrazów i dzieł w jak najlepszym stanie wykonuje różnego rodzaju czynności takie jak: impregnacja płótna, czyszczenie obrazów, usuwanie późniejszych przemalowań, rekonstrukcja brakujących fragmentów, oprawa obrazów. Te i wiele innych działań wymagają od niego dużej dozy cierpliwości, wyczucia, talentu malarskiego oraz znajomości dzieła.