Dlaczego warto odwiedzić gospodarstwo agroturystyczne?

Materiał partnera
2019-05-23

Wakacje na łonie natury coraz częściej są zastępowane ekskluzywnymi hotelami, które oferują rozrywki w czterech ścianach. Warto chociaż raz w roku odwiedzić miejsce, w którym czas zwalnia i możesz cieszyć się przyrodą. Agroturystyka to nie tylko wypoczynek na wsi, ale też terapeutyczny kontakt ze zwierzętami i możliwość cieszenia się tradycyjną polską kuchnią. Jakie są zalety tego typu wypoczynku? 

Wypoczynek blisko natury

Największą zaletą wczasów agroturystycznych jest wypoczynek na świeżym powietrzu. Można go dostosować do każdego stylu życia. Osoby, które nie przepadają za intensywnymi sportami, mogą wybrać spokojne spacery lub wylegiwanie się na soczyście zielonych trawnikach. Dla bardziej aktywnych pozostaje cała masa sportów, których nie możesz uprawiać w mieście. Wielokilometrowe wycieczki rowerowe na łonie natury, jazda konna, czy może nordic walking w lesie? Każdy znajdzie coś dla siebie. Wakacje agroturystyczne są polecane szczególnie dla osób, które na co dzień mieszkają w dużych miastach i nie mają możliwości obcowania z przyrodą w ciągu roku. Zwłaszcza rodzice z dziećmi, które w przyszłości przejmą po nich zdrowe nawyki.

Kontakt ze zwierzętami

Wczasy agroturystyczne to również doskonała okazja do nawiązania więzi ze zwierzętami. Nie od dziś wiadomo, że ma to nieocenione właściwości terapeutyczne. Zwierzęta przede wszystkim pomagają nam się wyciszyć i skutecznie przepędzą zły nastrój. Są wykorzystywane w profilaktyce wielu chorób natury neurologicznej. Najlepsze efekty przynosi systematyczna praca z psami lub końmi. Kynoterapia i hipoterapia bardzo często są polecane w walce z ciężką depresją! Gospodarstwa agroturystyczne zwykle zamieszkują przyjazne zwierzęta, które są w pełni oswojone i zaznajomione z człowiekiem. Przykładem jest znajdujący się w Skotnicy ośrodek jeździecki PODKOWA, który organizuje turnusy wczasowe, połączone z jazdą konną. W przeciwieństwie do większości stadnin, wczasy w siodle nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Mogą w nich brać udział nawet osoby dorosłe, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z końmi.

Tradycyjne wyroby i kuchnia polska

Trzecią najważniejszą zaletą są wszystkie aspekty związane z kulturą danego rejonu. Każdy region ma swoją własną tradycję, którą stara się kultywować na różne sposoby. Wczasy agroturystyczne to okazja do spróbowania naturalnej polskiej kuchni, charakterystycznej dla miejscowości, w której znajdują się ośrodki. Warto choć na chwilę zrezygnować z miejskich fast foodów, które powodują otyłość i problemy zdrowotne. Sezonowo są organizowane również atrakcje dodatkowe, takie jak np. klasyczne dożynki lub wspólne jesienne grzybobranie.

Opracowanie artykułu: