Fotografia to wyjątkowy sposób na uchwycenie i zatrzymanie ważnych w życiu każdego człowieka momentów, na każdym jego etapie. Obecnie bardzo popularne stały się sesje rodzinne,  z udziałem dzieci, zwłaszcza noworodków czy zdjęcia wykonywane z okazji pierwszych urodzin. Stylizowane , w wyjątkowej scenerii, z wykorzystaniem nietypowych rekwizytów tworzą niezwykły efekt wizualny. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na takie sesje? Co sprawia, że są one tak popularne? Co trzeba wiedzieć przed sesją z noworodkiem i niemowlęciem?

Dziecko przed obiektywem

Fotografia artystyczna w dzisiejszych czasach może poszczycić się ogromnym zainteresowaniem. Kiedyś popularne były przede wszystkim sesje ślubne. Teraz coraz częściej młodzi rodzice decydują się na skorzystanie z usług fotografa na poszczególnych etapach ciąży, by zatrzymać ten wyjątkowy dla nich czas na zdjęciach. Niewątpliwie jednak prym wiodą zdjęcia z udziałem dzieci, zwłaszcza noworodków. Jak mówi fotograf Agata Kulpa, do takiej sesji należy się odpowiednio przygotować. Najbardziej optymalnym czasem dla noworodka na pierwszą sesję jest okres między 5 a 14 dniem. Jak wiadomo, głównym zajęciem malucha jest wówczas sen i jedzenie. To znacząco ułatwia pracę fotografa, przy układaniu go w odpowiednie pozy i wykonywaniu niepowtarzanych zdjęć. Sesja zazwyczaj trwa kilka godzin, przy czym  to szacunkowy czas, który obejmuje karmienie dziecka, usypianie go czy przewijanie. Tak więc, samo fotografowanie to kwestia kilkudziesięciu minut. Sesje niemowlęce wykonywane są od miesiąca i obejmują również wyjątkową okazję, jaką są pierwsze urodziny dziecka. To okres, kiedy maluchy zaczynają interesować się otaczającym światem, siadać, powoli raczkować, odbierają zewnętrzne bodźce wszystkimi zmysłami.  Takie zdjęcia przekazują więcej emocji, ruchu, są weselsze.

Katalog wspomnień

W dzisiejszych czasach, w dobie nieustającego postępu technologicznego, większość z nas posiada telefon potrafiący robić wysokiej jakości zdjęcia, niczym nie ustępując profesjonalnym aparatom. Nie każdy jednak posiada zmysł artystyczny, umiejętności kadrowania czy pomysł na stworzenie wyjątkowej aranżacji. Dlatego tak ogromną popularnością cieszą się obecnie sesje wykonywane przez doświadczonych fotografów, takich jak Agata Kulpa. Ich kreatywność oraz poczucie estetyki sprawia, że zdjęcia stają się wyjątkową pamiątką na całe życie. Użyte rekwizyty podkreślają okazję, np. w przypadku bardzo popularnej sesji świątecznej czy urodzinowej. Co więcej, takie zdjęcia dostajemy na nośniku, ale przede wszystkim w namacalnej postaci. Dlatego mogą one zawisnąć na ścianie w rodzinnej galerii lub stać się prezentem dla dziadków czy rodziców chrzestnych. Warto również zadbać o to, by tematyka sesji związała się z ulubionym zajęciem malucha, tak by dobrze się bawił. Dzięki temu zdjęcia będą bardzo naturalne, pełne uśmiechu i pozytywnych emocji. Raz na jakiś czas warto zdecydować się na profesjonalne spotkanie z fotografem, mimo, iż robienie zdjęć stało się naszą codziennością.