Gdzie się wybrać na narty w Polsce? Przewodnik po najlepszych ośrodkach narciarskich

2019-12-13

Narty to ulubiony zimowy sport Polaków. Polskie ośrodki narciarskie wcale nie ustępują zagranicznym, a ich zaletą są niższe ceny karnetów oraz długie i zróżnicowane trasy. W pobliżu znajdują się wypożyczalnie, sklepy z pamiątkami oraz punkty gastronomiczne, a na rodziców z dziećmi czekają dodatkowe atrakcje np. trasy na sanki czy parki rozrywki. Oto lista najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce.

Top 5 najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Polsce

Do najpopularniejszych zimowych sportów obok łyżew czy snowboardingu zaliczają się narty. Polskie góry oferują wiele ośrodków z wyciągami narciarskimi z urozmaiconymi trasami o różnym stopniu trudności. Oto lista najlepszych ośrodków ze stacjami narciarskimi.

  1. Białka Tatrzańska. Ośrodek narciarki znajdujący się na Podhalu składa się z 3 stacji: Bani, Kaniówki i Kotelnicy. Narciarze mają do dyspozycji aż 22 trasy, od bardzo łatwych po trudne. Dodatkową atrakcją jest ogródek dla dzieci. Dostępne są kolejki krzesełkowe, liczące od 3 do 6 osób. Na stok dojeżdża się natomiast wyciągiem orczykowym. Nowoczesny system naśnieżania wpływa na komfort jazdy na nartach.
  2. Czarna Góra. Osoby z własnym lub wypożyczonym sprzętem narciarskim mogą skorzystać z aż 6 tras narciarskich, których długość wynosi powyżej 1000 m. Dobrą jazdę na nartach zapewnia regularne sztuczne naśnieżanie i ich ratrakowanie. Widoczność poprawia za to profesjonalne oświetlenie. Główną zaletą tego ośrodka narciarskiego jest specjalna kolejka, która w błyskawicznym czasie (60 min) pozwala znaleźć się na stoku.
  3. Jaworzyna Krynicka. Stacja mieści się w Krynicy-Zdroju. Jej zaletą jest kolej gondolowa, którą w 6-osobowej grupie można dotrzeć na szczyt góry Jaworzyny. Składa się z 6 tras i jednej dla dzieci, parków rozrywki oraz tras biegowych. Wcześniej dostępne były także wyciągi krzesełkowe i orczykowe. W pobliżu znajdują się parki linowe, lodowisko, sankostrada, tor gokartowy czy liczne muzea.
  4. Góra Kamieńsk. Narciarze znajdą tutaj kolej liniową (krzesełkową) mieszczącą 4 osoby, wyciąg talerzykowy (jego długość wynosi ok. 700 m) oraz 3 trasy. Na terenie ośrodka mieszczą się dodatkowo lokale gastronomiczne, sanitarne i parkingi. Dostępna jest także szkółka narciarska.
  5. Szczyrk. Nie można również zapomnieć o opcji nart w Szczyrku. Główna zimowa atrakcja Beskidów  składa się z aż 3 ośrodków, a ich budowa wciąż się rozwija. W ich ramach można skorzystać z kolei krzesełkowych i linowych oraz wyciągów orczykowych, a także wielu tras. W pobliżu znajdują się również wypożyczalnie sprzętu i sklepy z odzieżą sportową.

Oprócz tego nie można zapomnieć o Zakopanem i jego atrakcjach: Kasprowym Wierchu, Harendzie, Nosalu czy Polanie Gubałówce, które zapewniają niezapomniane wrażenia i widoki. Warto wiedzieć, że wszystkie ośrodki narciarskie dysponują wypożyczalnią nart i akcesoriów tj. kijków czy butów.

Jak znaleźć nocleg na narty?

Przed wybraniem się na narty i rozpoczęciem poszukiwań noclegu, warto przeczytać informacje zamieszczone na stronie ośrodków narciarskich. Może się zdarzyć tak, że niektóre z nich mogą być w wybranym terminie nieczynne. Pomocne w znalezieniu noclegu w hotelu lub innym ośrodku wypoczynkowym będą internetowe wyszukiwarki. Wystarczy tylko wpisać w okienka cel podróży, kraj czy termin. Dodatkowe kryteria wyszukiwania, takie jak liczba dzieci, zwierząt czy rodzaj obiektu umożliwią znalezienie najlepszego miejsca.

Warto także odwiedzić i porównać oferty różnych pensjonatów i hosteli. Dobrze jest uwzględnić także bliskość lokalu z ośrodkiem narciarskim. W razie wątpliwości można się zawsze skontaktować z personelem telefonicznie lub za pomocą internetowego formularza.