Jak pielęgnować sierść i włosy psa?

Materiał partnera
2019-06-13

Czworonożni pupile niejednokrotnie traktowani są jak członkowie rodziny. Nic więc dziwnego, że poświęcamy mu dużo uwagi, dbamy o jego zdrowie i o to, co ląduje w jego misce. Regularne spacery i zabawy z psem mają wpływ na budowanie relacji i zacieśnianie się więzi pomiędzy nim a właścicielem. Szczególnej pielęgnacji  wymaga także sierść zwierzaka. Jak prawidłowo dbać o wygląd i kondycję psiego włosa? O czym należy pamiętać? Czy warto skorzystać z usług groomera?

Podstawowe zasady domowej pielęgnacji psiej sierści

Na samym początku należy zaznaczyć, że sierść psa jest odzwierciedleniem jego ogólnego stanu zdrowia. Specjaliści z salonu Psi Zakątek mówią, że po jej wyglądzie możemy ocenić kondycję, a także zauważyć pierwsze objawy choroby. Tak więc niezwykle ważna jest odpowiednia karma oraz suplementacja. Pielęgnacja sierści to przede wszystkim regularne czesanie. W tym przypadku znaczenie ma długość i struktura włosa. Konieczne jest więc użycie odpowiednich szczotek, tak by nie sprawić bólu czworonogowi. Czesanie ma na celu usunięcie martwych lub zniszczonych włosów, dzięki czemu sierść  staje się lśniąca i miękka. Zalegająca sierść to okazja do pojawienia się kleszczy i pcheł. Linienie psa może być uciążliwe także dla domowników. Unikniemy częstego sprzątania, jeśli przynajmniej raz w tygodniu będziemy czesać pupila. Kolejny etap pielęgnacji to kąpiel, która nie sprawia psom tyle przyjemności, co ludziom. Należy pamiętać, żeby wykonywać ją nie częściej niż raz w miesiącu. Psy poprzez skórę wydzielają substancje, chroniące go przed różnymi infekcjami. Częste kąpiele mogłyby obniżyć jego odporność. Tak jak człowiek potrzebuje specjalnych kosmetyków do włosów, tak samo sierść psa wymaga odpowiednich preparatów.

Profesjonalne zabiegi oferowane przez psich fryzjerów

W domowych warunkach nie jesteśmy w stanie wykonać wielu zabiegów pielęgnacyjnych, np. strzyżenia, gdyż moglibyśmy uszkodzić skórę psa i najzwyczajniej zrobić mu krzywdę. Wówczas z pomocą przychodzą groomerzy, czyli fachowcy od psich włosów, np. ci z salonu Psi Zakątek. Ich profesjonalne usługi sprawią, że psy będą nie tylko dobrze ostrzyżone, co ma znaczenie przy wysokich temperaturach. Fryzury psów będą też wymodelowane, tak jak w przypadku ludzkich włosów. Psi fryzjerzy zajmują się pielęgnacją i obcinaniem pazurów oraz czyszczeniem uszu. Doświadczenie w pracy ze zwierzętami odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o wykonywanie tego typu zabiegów. Pies musi zaufać fryzjerowi, by bez problemu poddał się kompleksowej kąpieli i strzyżeniu. Groomerzy wykonują również zabiegi, zwane trymowaniem. Polega to na usuwaniu martwego naskórka, przy pomocy odpowiedniego nożyka. Co raz większe grono osób korzysta z usług psich fryzjerów, gdyż liczy się dla nich estetyczny wygląd psa, zwłaszcza gdy jest on rasowym czworonogiem. 

Opracowanie artykułu:

Psi Zakątek Dorota Pander

ul. Mleczna 6, 43-186 Orzesze śląskie
e-mail
telefon