Dłuższy urlop, przeprowadzka czy coroczna wizyta kontrolna u weterynarza – w wielu przypadkach podróż z kotem może stać się nieunikniona. Jazda samochodem i pociągiem czy lot samolotem czasem okazują się dla zwierząt bardzo nieprzyjemne. W jaki sposób prawidłowo przewieźć naszego pupila? Poznaj zasady bezpiecznego transportu. Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu i dowiedz się, co warto ze sobą zabrać.   

Podróż z kotem – jak się do niej przygotować?

Przygotowujesz się do urlopu i nie masz z kim zostawić swojego ukochanego pupila? Rozwiązaniem jest wspólne podróżowanie z kotem. Choć przyjęło się, że psy są zdecydowanie lepszymi towarzyszami wakacyjnych wyjazdów, to przestrzeganie kilku ważnych zasad wystarczy, aby nawet długa trasa okazała się łatwiejsza i mniej stresująca nawet dla mruczków. Ponadto uważa się, że niektóre rasy lepiej znoszą zmiany otoczenia np. maine coony.

Jedną z przyczyn, dla których kot nie lubi podróży, może być choroba lokomocyjna. Jeśli u zwierzaka występują takie objawy jak: apatia, lęk, niepokój, uporczywe miauczenie lub gryzienie, to przed wyjazdem należy udać się do weterynarza. Lekarz pomoże dobrać odpowiednie środki leczenia i zapobiegania. Poza tym przed dłuższymi wypadami warto oswajać pupila z transportem oraz z zamknięciem w kontenerku.

Kluczowym zadaniem każdego właściciela jest zadbanie o zmniejszenie kociego stresu przed podróżą. Warto więc przygotować dostosowany i przyjazny dla pupila transporter. Musimy również w czasie drogi odciąć zwierzę od nieprzyjemnych bodźców oraz pozostać w jego polu widzenia, mówić do niego i utrzymywać kontakt np. poprzez głaskanie. Jak poza tym przygotować kota do wyjazdu? Przede wszystkim należy na 10 dni przed wyruszeniem w trasę umówić się na wizytę kontrolną w lecznicy oraz zadbać o odpowiednią identyfikację czworonożnego przyjaciela.     

podróżowanie z kotem

Jak przewozić kota w różnych środkach transportu?

Jednym z najważniejszych czynników, jaki może decydować o komforcie przewozu zwierzaka, jest odpowiedni środek transportu. Co zrobić, aby podróż z kotem w samochodzie, pociągu, autokarze czy samolocie nie przebiegła problematycznie? Jaki środek lokomocji wybrać i co trzeba wiedzieć?

Jazda z kotem pociągiem

Jeden z najprzyjaźniejszych środków transportu dla kota. Przewóz w transporterze ma charakter bezpłatny, gdy zwierzę znajduje się zaś na smyczy, to musimy zainwestować w zakup biletu. Wymagane jest również posiadanie zaświadczenia o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Pamiętajmy, aby podczas podróży przebywać jak najbliżej naszego pupila, by czuł nasz zapach i obecność. Niestety podczas przejazdu pociągiem nie mamy wpływu na zachowanie innych pasażerów, które może źle wpływać na samopoczucie mruczka.   

Kot w samochodzie

Pamiętaj, aby nigdy nie przewozić zwierzaka w aucie „luzem” i nie pozostawiać go w nagrzanym pojeździe bez opieki. Obie te sytuacje stanowią zagrożenie dla pupila, a także naruszają bezpieczeństwo innych pasażerów. Samochód stanowi jednak zazwyczaj najmniej stresujący i najłatwiejszy sposób przemieszczania się dla kota. Należy zadbać tylko o odpowiedni transporter oraz szelki lub pasy bezpieczeństwa.    

podróż z kotem autem

Jak podróżować z kotem samolotem?

Samolot to najbardziej wymagający sposób podróżowania z kotem. Obliguje nas bowiem do odpowiednich przygotowań. Musimy pamiętać, że nie wszystkie linie lotnicze pozwalają na przewóz zwierząt. Ponadto nasz pupil zostanie najprawdopodobniej umieszczony poza częścią przeznaczoną dla pasażerów. Zazwyczaj jest transportowany jako bagaż pasażerski w kabinie lub w luku bagażowym. Musimy mieć w takiej sytuacji przy sobie: aktualną książeczkę szczepień, paszport i zaświadczenie od weterynarza. Jak uspokoić kota w takiej podróży? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w środki odstresowujące.

Przewóz kota autokarem

Jeżeli zdecydujemy się na podróż z kotem autokarem, to musimy przygotować się na pewne komplikacje. Zazwyczaj przewóz nie wymaga zakupu biletu, gdy przechowujemy zwierzaka w transporterze. Musimy jednak zawsze dopytać o obowiązujące zasady przewoźnika, ponieważ prywatne firmy przewozowe mogą mieć w tej sprawie własne regulacje. Pamiętajmy, że pupil nie może zajmować osobnego miejsca siedzącego.

Wyprawka na podróż z kotem

Planując wakacje z kotem, należy pamiętać przede wszystkim o wykonaniu wszystkich cyklicznych szczepień. Warto wziąć pod uwagę również, że większość z nich może zacząć działać dopiero po 14 dniach. Poza tym powinniśmy zabrać ze sobą:

  • Książeczkę zdrowia zwierzaka – niezbędny ekwipunek wyjazdu z kotem. W przypadku leczenia w dokumencie zostaną zapisane podane pupilowi leki.  
  • Szelki i smycz – sprzęt sprawdzi w sytuacjach, gdy wyciągniemy zwierzę z transportera. Warto wyposażyć się również w adresówkę, która pomoże znaleźć kota w przypadku jego zaginięcia.   
  • Podróżne miseczki na jedzenie i poidełko – karmienie nie jest wskazane w trakcie jazdy, ale warto zadbać o stały dostęp do wody oraz komfort jedzenia podczas postojów.
  • Transporter na podróż dla kota –  zwierzę musi czuć się w kontenerku bezpiecznie i swobodnie. Warto więc przyzwyczaić pupila do przebywania w konkretnym transporterze jeszcze przed wyjazdem.
kot w transporterze
  • Paszport dla kota – konieczny, jeśli planujemy wyjazd za granicę. O innych koniecznych zaświadczeniach w poszczególnych krajach można przeczytać na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.
  • Małą kuwetę ze żwirkiem – świetnie sprawdzi się zarówno ulubiona kuweta kota, jak i wersja turystyczna.
  • Własną karmę – aby uspokoić kota w podróży, warto wyposażyć się w jego ulubione pożywienie.

Wiesz już, jak przygotować się do podróży z kotem. Poznaj również sposoby chłodzenia psa podczas upałów.