Akordeon, który znamy we współczesnej postaci, został skonstruowany na pierwszej połowie XIX w. przez Austriaka Cyrilla Demiana. Instrument zaliczany do grupy aerofonów daje naprawdę duże możliwości i nie bez powodu można go usłyszeć w  filharmonii czy innych placówkach kulturalnych. Tak jak pozostałe muzyczne sprzęty wymaga jednak odpowiedniego serwisu oraz konserwacji, pozwalającej cieszyć się pięknem jego dźwięku przez długie lata.

Dobre ucho i technologia

Nie da się ukryć, że akordeon to instrument zasłużony dla kultury ludowej. Jedni go kochają, drudzy wręcz nienawidzą, lecz o gustach się nie dyskutuje. Z biegiem lat, tak jak wiele innych instrumentariów, również i on na skutek rozmaitych czynników ulega mniej lub bardziej poważnym usterkom. Jeśli w brzmieniu akordeonu pojawiają się niepokojące zmiany, nie obędzie się bez ingerencji w znajdujące się w przegrodach stroiki, stanowiące swego rodzaju serce akordeonu. Złożoność konstrukcji tych odpowiadających za dźwięk elementów sprawia, że ustawienie akustyki oprócz dobrego słuchu wymaga specjalistycznych metod oraz oprzyrządowania. Chociaż przyrządy pomiarowe, w tym tunery są wielokrotnie czulsze od ludzkich zmysłów, to jednak ostatecznie sam fachowiec odbiera całość wrażeń estetycznych, będąc najwyższą instancją kontrolną.

Sam proces strojenia polega w dużym skrócie na nadaniu wydobywanym dźwiękom wysokości, a co za tym idzie częstotliwości zgodnych z przyjętym wzorcem. W niektórych modelach akordeonów można odnaleźć oznaczenie stroju podstawowego i warto tu zaznaczyć, że nie zawsze odpowiada on równowartości 440 Hz. Zdecydowanie częściej stosuje się strój wyższy określany jako radiowy oraz jego pośrednie formy, co należy mieć na względzie przy pracach nad instrumentami przeznaczonych do gry zespołowej. Jeśli chodzi o zakres niskich i średnich dźwięków, akordeon trzeba nastroić z dokładnością do trzech centów. Jeszcze mniejsza tolerancja (1 cent) dotyczy zaś wysokich tonów, lecz przy ostatecznej korekcie warto uwzględnić potrzeby właściciela instrumentu.

Profesjonalna naprawa

Niestrojący akordeon to rzecz jasna niejedyna przypadłość wymagająca fachowej pomocy Jego skomplikowana budowa sprawia, że lista usterek, które mogą wystąpić w instrumencie, jest naprawdę długa. Bolączką wielu artystów jest, chociażby przycinająca się mechanika po stronie basowej,  skutkująca wzbudzaniem  dodatkowych dźwięków. Akordeony często wymagają ponadto wymiany filców czy skór, uszczelnienia miecha, wyrównania klawiatury, klejenia guzików bądź naprawy kompresji. Bez względu na rodzaj defektu, nie powinniśmy przeprowadzać prac serwisowych we własnym zakresie. Samodzielne próby demontażu mogą bowiem tylko jeszcze poważniejszej zaszkodzić instrumentowi. Chcąc zatem przywrócić akordeon to dawnej sprawności, najlepiej oddać go w ręce osób doświadczonych, dysponujących odpowiednią wiedzą, takich jak Pracownia Renowacji Napraw i Strojenia Instrumentów Muzycznych Ireneusz Kłos. Powyższa firma, specjalizująca się w instrumentach dętych, idąc naprzeciw oczekiwań klientów, nieustannie poszerza swoją ofertę, czego efektem stanowi właśnie korekcja akordeonów na najwyższym poziomie.