Posiadanie pasji w życiu jest bardzo ważne. Nie da się ukryć, że osoby skupiające się na jakimś hobby są o wiele mniej podatne na stres i depresję. Filatelistyka – choć już nieco zapomniana – nadal cieszy się sporym gronem pasjonatów. Kto wie, może jest to doskonałe hobby właśnie dla ciebie? Czym dokładnie jest filatelistyka i od czego powinieneś zacząć przygodę z kolekcjonerstwem?

Czym jest filatelistyka?

Filatelistyka była niezwykle popularna za czasów naszych dziadków i rodziców, lecz do dziś przetrwała – często jako pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jak zostało już na wstępie nieco wspomniane, hobby to skupia się przede wszystkim na kolekcjonerstwie. Ale nie byle jakim! Głównymi przedmiotami są znaczki pocztowe, całości pocztowe, koperty FDC oraz inne walory pocztowe. W Polsce filatelistyka była swego czasu tak popularna, że został ustanowiony Dzień Filatelisty, który do dziś obchodzimy 6 stycznia. Osoby pasjonujące się filatelistyką, często zajmują się również numizmatyką, czyli kolekcjonowaniem monet. Skąd bierze się miłość do tego typu kolekcjonerstwa? Czasami wynika z kultury i tradycji rodzinnej, innym razem zamiłowania do historii. Od czego zacząć? Czasami już pojedynczy znaczek może być zalążkiem wielkiej kolekcji!

Gdzie znajdziesz specjalistów?

Wsparcie specjalisty może okazać się niezwykle cenne, szczególnie dla osób początkujących, które nie są w stanie samodzielnie oszacować wartości poszczególnych przedmiotów filatelistycznych. Handlem i doradztwem w tymże zakresie zajmuje się między innymi firma Znak2014. Na samym początku swojej przygody z filatelistyką nie powinieneś ufać obcym osobom, szczególnie tym wrzucającym prywatne ogłoszenia na portalach społecznościowych. Korzystając z usług zarejestrowanych firm, masz pewność, że nie zostaniesz oszukany. Wartość znaczków pocztowych oraz innych przedmiotów kolekcjonerskich ma ogromne wahania. Czasami z pozoru niedrogi znaczek może być warty tysiące złotych, a ten opisywany przez właściciela jako unikat – może okazać się zwykłym świstkiem papieru.

Gdzie szukać wiedzy?

Internet jest skarbnicą wiedzy, lecz jednocześnie możesz znaleźć w nim wiele fałszywych informacji. Żeby mieć pewność, że czerpiesz wiedzę z dobrych źródeł, zawsze weryfikuj strony, które odwiedzasz. Doskonałym źródłem informacji na temat filatelistyki są książki dostępne w księgarniach i bibliotekach, wcześniej już wspomniane doradztwo profesjonalnych kolekcjonerów, a także czasopisma tematyczne. Z czasopism tematycznych możesz czerpać najwięcej informacji na temat filatelistycznych nowinek, a także znajdziesz wiele ciekawostek.