Ludzkość od zawsze potrzebowała sztuki, prawdziwego piękna. Istnieją na to dowody w postaci wytworów artystycznych. Sztuka współczesna, która rozpoczęła się po zakończeniu II wojny światowej i trwa do dziś, odbiega od wcześniej panujących nurtów artystycznych, takich jak renesans, czy barok. Obecna sztuka skupia się nie tylko na malarstwie i rzeźbie, ale również na manifestach i inscenizacjach artystycznych. Przedstawiciel sztuki współczesnej to nie tylko rzemieślnik, ale przede wszystkim twórca idei.

“Sztuka dla sztuki”

Hasłem, które ma skupiać uwagę na celach sztuki współczesnej, jest “sztuka dla sztuki”. W dzisiejszych czasach artysta zazwyczaj jest nastawiony na różne formy przekazu. Rozwój cywilizacyjny sprawił, że sztuka wykorzystuje nowy technologiczny potencjał.

Kiedyś dzieła były dostępne jedynie dla najbogatszych osobistości, koneserów. Teraz sztuka otacza nas z każdej strony w postaci animacji, kolażu, grafiki komputerowej, instalacji, kolażu, wizualizacji świetlnej. Sztukę współczesną można dostrzec na manifestacjach, happeningach, kiedy przedstawia np. hasła wyborców, lub też na murach budynków.

Cechy charakterystyczne sztuki współczesnej to: asymetria, różnorodność, oryginalność, dekoracyjność. Czasem w nowoczesnych dziełach widoczna jest skłonność do eksperymentowania i przepychu.

Charakterystyczne nurty sztuki współczesnej

Oprócz street artu, czyli malowideł na ścianach budynków, ważną rolę w sztuce współczesnej odgrywa konceptualizm, który wybiera formę, a nie sposób przekazu. Przykładem mogą być obrazy Duchampa – zbiór zupełnie przypadkowych przedmiotów. Kolejnym nurtem jest minimal art, która przedstawia jedynie proste formy geometryczne, tak, aby było jak najbardziej minimalistyczne. Wielu przedstawicieli tego gatunku nie chciało zdradzać swojej tożsamości.

Op - art, czyli sztuka, która ma wpływać na odbiorcę stwarzając efekt ruchu, co dodatkowo przyciąga wzrok. Natomiast pop - art, który wytworzył się z kultury masowej, łączy różne gatunki sztuki. Aby stworzyć dzieło, wykorzystuje się tu przedmioty codziennego użytku. Czynnikiem najbardziej wyróżniającym styl pop-art są groteskowe kształty i jaskrawe kolory, a same prace zazwyczaj są przedstawione na wielkim formacie.

Na sztukę współczesną znacząco wpłynął hiperrealizm, który wiernie odwzorowywał rzeczywistość, podobnie jak fotografia. Indywidualizm twórczy nie ma tu za bardzo znaczenia. Liczy się precyzja i technika. Kierunek arte-povera, czyli sztuka uboga skupia się na prostym przekazie ze szmat, kamieni albo gazet. Ostatnim nurtem jest ekspresjonizm abstrakcyjny, który jest wyrazem buntu, okazanym np. charakterystycznym kapaniem farbą po płótnie (Pollock).

Gdzie znajdziemy sztukę współczesną w Polsce? Można udać się do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, gdzie czeka mnóstwo wydarzeń kulturalnych.