Połów ryb w morzach tylko z pozoru nie różni się niczym od wędkowania na jeziorach czy rzekach.  W praktyce jest to sztuka wymagająca dużej cierpliwości, zręczności, doświadczenia, a także umiejętności dostosowywania parametrów wędki do zastanych warunków pogodowych. Niebywale istotny jest też specjalistyczny sprzęt, znacznie różniący się od tego, który wystarczy do połowów ryb w wodach słodkich. Jakie cechy powinna mieć zatem dobra wędka morska? O tym opowiadają doradcy ze sklepu zoologicznego i wędkarskiego MILAVET z Kowalewa Pomorskiego.

Najważniejsze cechy wędek morskich

Jak zdradzają doradcy ze sklepu zoologiczno-wędkarskiego MILAVET, wędki morskie przede wszystkim muszą wyróżniać się wyjątkowo solidną konstrukcją, która wytrzyma zmienne warunki pogodowe, szalejące fale, duże porywy wiatru, a także działanie słonej wody. Stelaże i uchwyty najczęściej produkowane są zatem z włókna szklanego, stopów metali nieulegających korozji (np. z powłokami galwanicznymi), a także z wysokiej klasy poliamidów. Materiałem produkcyjnym wędek morskich jest też włókno węglowe. Niezależnie jednak od zastosowanego tworzywa konstrukcje przeznaczone na akcesoria do połowu morskiego są wytrzymalsze, grubsze i masywniejsze od odpowiedników idealnych do spędzania czasu nad jeziorami. Doradcy ze sklepu MILAVET zapewniają jednak, że nie oznacza to ich znacznie większej masy. Obecnie nawet wędki morskie są ultralekkie, komfortowe w przenoszeniu i użytkowaniu, a także niebywale czułe na branie. Czym jeszcze powinny się one cechować?

Wędki morskie zazwyczaj charakteryzują się dużym ciężarem wyrzutu. Wiele modeli ma określony ten parametr na poziomie od 80 do 150 g. Jeśli chodzi zaś o zasięg wyrzutu, specjaliści sklepu MILAVET rekomendują zwracanie uwagi na modele z oznaczeniem Sea, Salt oraz Pilk. Wskazują one, iż dana wędka cechuje się dalekim wyrzutem i koniecznością zastosowania grubej oraz długiej żyłki, nawet 200-metrowej. Sprzęt do połowu morskiego musi również wyróżniać się wysokiej klasy kołowrotkiem – np. kołowrotek do połowy ciężkich ryb, kołowrotek spinningowy – oraz powinien być dobrany do rodzaju wędkowania. Jakie wędziska morskie pod tym względem należy wyróżnić?

Rodzaje wędek morskich

Wędki morskie dzieli się przede wszystkim na te do połowu ryb z brzegu, a także te do połowu z kutra czy łodzi. Doradcy ze sklepu zoologiczno-wędkarskiego MILAVET polecają szukać:

  1. Wędek surfcastingowych – to one świetnie sprawdzają się do połowu ryb z brzegu, a ich cechami są: długość do 4,5 metra, wyposażenie w ciężarki ok. 100-120 g, ciężar rzutu nawet do 200 g, możliwość zarzucenia na odległość rzędu 120-170 metrów.
  2. Wędek do trollingu morskiego – idealne do połowu z łódki czy kutra o następujących cechach: wysokiej elastyczności, długości do 2,7 metra, ciężar rzędu 100-300 g w zależności od głębokości wędkowania, ciężar rzutu do kilkudziesięciu gramów. Wędki te zwane też kijami trollingowymi wymagają dodatkowego wyposażenia: wind wędkarskich, desek, planerów.

Prócz wymienionych powyżej dwóch rodzajów wędek morskich, na rynki dostępne są też wędki uniwersalne dla amatorów wędkarstwa czy wędkarzy, którzy wybierają się na morze tylko okazjonalnie. O szczegóły warto pytać specjalistów firmy MILAVET, gdzie znaleźć można zarówno wysokiej klasy wędki oraz akcesoria wędkarskie, jak i zanęty, barwniki, a także żyłki.