Myślistwo to sport znany od wieków. Wiąże się z bogatą tradycją i odpowiedzialnością. Broń wykorzystywana do polowań dzieli się na kilka rodzajów według wykorzystywanej amunicji, funkcji oraz zastosowania, automatyki lub sposobu ładowania naboju. Jej posiadanie wymaga odpowiedniego pozwolenia, które myśliwy powinien mieć ze sobą zawsze podczas polowań.

Strzelby i sztucery

Wśród trzech powszechnie stosowanych rodzajów broni myśliwskiej dużą popularnością cieszą się strzelby oraz sztucery. Różnią się one pod względem wykorzystywanej amunicji oraz funkcji użytkowej i zastosowania. Oba rodzaje znajdziemy w ofercie sklepu myśliwskiego Mr. Hunter, gdzie każdy myśliwy może zaopatrzyć się we wszystko, co będzie mu potrzebne podczas polowania.

Strzelby wyposażone są w jedną lub dwie gładkie lufy, a typową amunicją w nich używaną są pociski śrutowe. Podzielić je możemy z uwagi na konstrukcję broni na strzelby jednolufowe; jednostrzałowe, powtarzalne, samopowtarzalne i automatyczne oraz strzelby dwulufowe, inaczej zwane dubeltówkami. Strzelby jednostrzałowe wykorzystywane były do pojedynków, w polowaniach nie mają one jednak zastosowania. Naboje do strzelb najczęściej mają kaliber 12, 16 lub 20. Warto wiedzieć też, że strzelby powtarzalne nie służą wyłącznie do polowań – te przeładowywane ruchomym łożem, z powiększonym magazynkiem i skróconą lufą policja oraz wojsko wykorzystują do tłumienia zamieszek. W tym celu stosuje się naboje gumowe albo gruby śrut.

Sztucery były wykorzystywane przez armie Prus, Austrii i Rosji już w XVIII wieku. Obecnie to broń często wybierana przez myśliwych. Ich cechą charakterystyczną jest jedna lub dwie lufy gwintowane. Sztucer jest też rodzajem broni kulowej, przy czym wyróżnia się dwa jego typy:

  • repetiery – jednolufowe, niełamane, powtarzalne, zwykle pięciostrzałowe – ich konstrukcja wzorowana jest na karabinie;
  • ekspresy – dwulufowe, łamane, dwustrzałowe, o konstrukcji dubeltówki.

Możemy spotkać też sztucery jednolufowe, wielostrzałowe, samopowtarzalne, jednak w Polsce są one niezwykle rzadkie.

Broń kombinowana

Ten termin w ma dwa znaczenia. Częściej występuje w odniesieniu do broni myśliwskiej, gdzie oznacza broń łączącą w swojej konstrukcji w jeden układ dwóch, trzech lub czterech luf zarówno gwintowanych, jak i gładkich. Wyróżnić możemy kilka podstawowych jej typów, do których zaliczamy między innymi kniejówkę, trójlufkę, ekspres-dryling czy czwórlufkę.

Bron kombinowana może też odnosić się do połączenia broni palnej i białej, co spotykane było w początkowych etapach  rozwoju broni palnej. Współcześnie jednak to rozwiązanie nie jest już nigdzie stosowane.