Prawidłowe żywienie to jedna z podstawowych potrzeb psów. Dobra dieta to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie dobrego zdrowia zwierzęcia, dlatego wybór karmy nie powinien być przypadkowy. Opinie na temat żywienia psów są różne wśród weterynarzy i nawet eksperci nie zawsze są zgodni co do najlepszego rodzaju karmy dla psów. Jak zatem znaleźć złoty środek i zapewnić psu zbilansowaną i zdrową dietę?

Wiedza na temat wyborów żywieniowych

W Internecie można  znaleźć wiele informacji na temat najlepszych diet psów. Warto jednak zachować ostrożność, ponieważ nie wszystkie znalezione informacje będą wiarygodne. Najlepszym źródłem wiedzy jest zawsze weterynarz. Karmy dla psów dzielą się na kilka kategorii: karmy holistyczne, karmy weterynaryjne na receptę, karmy premium dla psów, diety pełnoporcjowe oraz surowa żywność / BARF.

Większość karm komercyjnych jest zwykle dostępna w postaci mokrej lub suchej. Niektóre są również w postaci odwodnionej, do której należy dodać wodę przed karmieniem.

Niektórzy ludzie wolą całkowicie unikać diet komercyjnych i przygotowywać karmę dla swojego psa w domu. Przygotowanie karmy dla psa od podstaw wymaga jednak staranności – dieta musi być kompletna i zbilansowana, a trudno to uzyskać nie dysponując odpowiednią wiedzą z zakresu żywienia i weterynarii.

Czym jest karma weterynaryjna?

W niektórych okresach życia psy i koty potrzebują szczególnego rodzaju karmy. Karma weterynaryjna to specjalny rodzaj żywienia opracowany z myślą  problemach zdrowotnych i szczególnych wymaganiach zwierząt, np. ciężarnych suk. Karmy weterynaryjne, dostępne w ofercie Eskulap Hurtowni Weterynaryjno- Zoologicznej, posiadają proporcje składników odżywczych adekwatne do wymogów żywieniowych zwierząt. Podstawowym celem karmienia zwierząt produktami specjalistycznymi jest dostarczenie im dokładnie takiej ilości składników, jakiej potrzebują.

Ściśle zbilansowany skład to podstawowy powód, dla którego  karma weterynaryjna dla psa nie powinna stanowić zamiennika tradycyjnej diety. Karmy dla chorych zwierząt mogą powodować niedobory u zdrowego psa i przyczynić się do rozwoju schorzeń układu pokarmowego.

Przed podjęciem decyzji o preferowanej formie żywienia czworonoga warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i przeprowadzić kontrolne badanie. Samodzielne tworzenie diety może być bardzo ryzykowne w przypadku starszych psów oraz zwierząt po długotrwałych i wyniszczających chorobach