Kiedy należy zabrać swojego pupila do przychodni weterynaryjnej? Czy tylko, gdy zauważymy, że zwierzę źle się czuje, czy może powinniśmy postawić na regularne wizyty kontrolne? Jak wygląda pierwsze badanie u weterynarza? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, znalazłeś się we właściwym miejscu!

Niezależnie od tego, czy mamy w domu psa, kota, królika, czy innego zwierzaka – nowy przybysz staje się członkiem stada, a naszym zadaniem jest zapewnienie mu jak najlepszej opieki. Codzienne zabawy, troska o lśniące futerko, spacery oraz miska z wodą i jedzeniem to podstawa. Do naszej rutyny powinny dołączyć także wizyty u weterynarza – nawet jeżeli zwierzakowi nic nie dolega, warto raz na jakiś czas udać się na wizytę kontrolną, podczas której pupil zostanie zważony, weterynarz obetnie mu paznokcie i sprawdzi jego ogólny stan zdrowia. Dzięki temu mamy większą szansę na wykrycie symptomów rozwijającej się choroby, a tym samym możemy szybciej zareagować i wyleczyć ukochanego pupila.

Kiedy powinniśmy odbyć pierwszą wizytę u weterynarza?

Każdy szczeniak musi przejść niezbędny komplet szczepień, które chronią go przed takimi chorobami, jak nosówka i parwowiroza. Ponadto zwierzę musi zostać odrobaczone. Gdy zabierzemy psa od hodowcy, należy dać mu kilka dni na oswojenie się z nową sytuacją. W tym czasie warto obserwować szczeniaka – jeżeli cokolwiek wzbudzi nasz niepokój, warto zapytać o to w trakcie pierwszej wizyty. Podczas spotkania weterynarz ustali również kalendarz szczepień, zważy zwierzę, sprawdzi stan skóry, zębów oraz kompleksowo przebada pupila. Jeżeli decydujemy się wziąć psa lub kota ze schroniska, warto od razu zabrać zwierzę do przychodni weterynaryjnej. Fachowiec sprawdzi stan zdrowia nowego członka naszego stada, poda tabletkę na odrobaczenie oraz doradzi sposób żywienia. Decydując się na konkretny gabinet, wato wybrać miejsce, które cieszy się dobrą renomą i doskonałymi opiniami klientów, jak Jamnik - Weterynarz i Lecznica Weterynaryjna.

Kolejne wizyty

Należy odwiedzać weterynarza przynajmniej raz w roku, jeżeli pies nie choruje. Starsze zwierzęta powinny bywać w gabinecie częściej – nawet co sześć miesięcy. Podczas wizyty kontrolnej pupil zostanie odrobaczony, zważony, a lekarz wykona badania profilaktyczne. Morfologia pokaże, czy pies nie ma anemii, stanów zapalnych lub czy nie zmaga się z infekcją.

Dbaj o zdrowie swojego pupila! Regularnie odwiedzaj przychodnię weterynaryjną – dzięki temu zyskasz pewność, że Twój czworonożny przyjaciel czuje się dobrze. Jeżeli pupil stracił apetyt, wymiotuje lub cierpi z powodu innych dolegliwości – nie zwlekaj! Od razu udaj się do sprawdzonego weterynarza.