Trwałość i solidny materiał to dwie cechy, na które najbardziej zwracamy uwagę, poszukując wyposażenia militarnego. Odzież i akcesoria dla żołnierzy i pasjonatów survivalu powinny być przede wszystkim wygodne i łatwe w zastosowaniu. Wiele z nich jest wyposażone w paski kaletnicze z klamrami i regulatorami.  To właśnie te elementy są narażone na uszkodzenie. Z czego powinny być wykonane?

Z czego powinna być wykonana klamra?

Klamry i regulatory do pasów mogą łatwo ulegać zniszczeniu. Części te są narażone na nadmierną eksploatację i uszkodzenia mechaniczne. Możemy znaleźć je nie tylko przy odzieży, ale również plecakach, śpiworach, namiotach i wszelkiego rodzaju gadżetach survivalowych. Zwykły plastik nie zda egzaminu, gdyż jest zbyt kruchy. Najlepszymi tworzywami są:

  •     Poliamid 6 [PA 6] – tworzywo krystaliczne o doskonałych właściwościach mechanicznych. Jest odporne na rozciąganie, ścieranie oraz działanie rozpuszczalników.
  •     Poliamid 66 [ZYTEL] – jego wytrzymałość jest jeszcze większa niż w przypadku PA 6. Wykazuje cechy odporności mechanicznej, chemicznej oraz termicznej. Doskonale sprawdza się w przypadku niskich i wysokich temperatur. Może być stosowany w bezpośrednim kontakcie z artykułami spożywczymi.

Wymienione tworzywa zdobyły zaufanie na rynku militarnym i survivalowym, gdyż odnotowuje się niewiele uszkodzeń elementów z nich wykonanych. Żeby zniszczyć klamry z PA 6 lub ZYTEL konieczne jest użycie bardzo dużej siły albo stężonych kwasów, które naturalnie nie występują w przyrodzie.

Nie tylko klamry!

Należy pamiętać, że nie tylko klamry są kluczowym elementem wyposażenia. Uwagę trzeba zwrócić na wszystkie akcesoria, które zawierają różnego rodzaju regulatory, przelotki, sprzączki oraz karabińczyki. Polecanym producentem jest między innymi firma DKAL, której siedziba mieści się w Otwocku. Wszystkie wcześniej wymienione części powinny być wykonane z trwałych i odpornych tworzyw. Niestety, w momencie uszkodzenia tego typu elementów, dany przedmiot zwykle staje się bezużyteczny. W warunkach terenowych trudno naprawić pasek lub plecak, a nawet jeśli uda się je skleić – będą zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenie niż przed pęknięciem.

 

Jeśli nie mamy pewności, z czego zostały wykonane klamry i regulatory w naszym wyposażeniu, można zrobić łatwy test. Nie daje on stuprocentowej gwarancji, ale często się sprawdza. Elementy plastikowe należy z umiarkowana siła spróbować przełamać. Jeśli zaczynają się odkształcać, a w miejscu wygięcia pojawia się jasny kolor – zostały wykonane ze słabej jakości plastiku. Części te w większości akcesoriów można wyjąć z pasków oraz taśm kaletniczych i wymienić samodzielnie.