Nadchodzący Dzień Wszystkich Świętych jest nie tylko okresem przeznaczonym na indywidualną kontemplację, ale także na spotkanie z rodziną i najbliższą społecznością. Dlatego ważne jest to, aby dobrać efektowną kompozycję nagrobną, która będzie stanowić czytelne i wyraźne świadectwo naszej pamięci oraz szacunku wobec najbliższych nam zmarłych przyjaciół i członków rodziny. 


Najpopularniejsze kwiaty na polskich cmentarzach

Z pewnością nastrój zadumy podkreślają kwiaty w ciemnych kolorach, takich jak intensywne fiolety, ciemne odcienie niebieskiego lub głęboka czerwień. Nikogo nie zaskakuje także obecność chryzantem, mieczyków oraz lilii, które na dobre zadomowiły się na polskich cmentarzach. Wśród ozdób nagrobnych można także dostrzec sztuczne kwiaty w czarnym kolorze, które dodatkowo uzupełniane są wstęgami oraz kokardami w głębokich i szlachetnych kolorach. Kompozycje florystyczne dopełniane są również efektownymi wazonami oraz naczyniami, co wskazuje na to, że gusta związane z wiązankami nagrobnymi coraz bardziej ewoluują i dojrzewają. 


Kwiaty doniczkowe na grób

Warto także zastosować kwiaty doniczkowe, np. popularne chryzantemy lub goździki. Charakteryzują się one tym, że są bardziej trwałe od wiązanek, ponieważ można je przesadzać oraz podlewać. Są również o wiele bardziej stabilne oraz mniej kosztowne od wiązanek na wszystkich świętych. Efektownym rozwiązaniem są także wiązanki przyjmujące postać małych stroików, które mają bardziej kameralny i okolicznościowy charakter. Są one często ułożone w taki sposób, aby umożliwiały umieszczenie w centrum kompozycji dużego znicza, doradza właścicielka kwiaciarni Tetiana Malai


Ozdoby z liści oraz gałęzi drzew iglastych
Niezmienną popularnością cieszą się także kwiaty w jasnych kolorach. Są nimi wspomniane wcześniej lilie, ale także białe oraz kremowe róże. Biel ma bogatą i pozytywną symbolikę związaną m.in. z niewinnością, czystością oraz dziewictwem. Białe kwiaty ciekawie komponują się dużymi, rozłożystymi liśćmi przypominającymi bluszcz. Ważną częścią kwiatowych kompozycji nagrobnych są także zielone akcenty. Często są to prawdziwe gałęzie świerków lub sosen, które podkreślają lokalny charakter. Mają one też głębszy wymiar, ponieważ w przeciwieństwie do drzew liściastych nie obumierają na czas jesieni, dlatego mogą stanowić symbol wieczności.