Wakacje można spędzać na wiele sposobów. Zabawa latem może przebiegać na sportowo, artystycznie albo kulinarnie. Gdańsk, Stalowa Wola i Toruń to miasta, które organizują szereg atrakcji turystycznych, łączących muzykę z zabawą, skierowanych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Oto najciekawsze propozycje, jak spędzić przyjemnie czas w tych miejscowościach.

Lato: muzyka i zabawa w Gdańsku

Trójmiasto co roku przyciąga turystów szeroką ofertą atrakcji turystycznych. W ramach letnich aktywności miasto Gdańsk organizuje w większości bezpłatne zajęcia sportowe łączące edukację z zabawą i ćwiczeniami, gry, zabawy oraz zajęcia historyczne i językowe, a także wycieczki i wyjścia do kina dla najmłodszych. Warto również zapoznać się ze stałymi i czasowymi wystawami prezentowanymi przez gdańskie muzea np. Narodowe Muzeum Morskie, Historyczne, Archeologiczne, II wojny światowej czy Bursztynu. Rozrywkę na najwyższym poziomie zapewnią również galerie sztuki. Zwiedzanie można rozpocząć od spaceru po Starym Mieście. Panoramę Gdańska można za to podziwiać z koła widokowego AmberSky.

Dla spragnionych muzycznych wrażeń czekają natomiast różnorodne gatunkowo imprezy muzyczne, takie jak tematyczne festiwale oraz koncerty. Gdańsk odwiedzą latem przedstawiciele zarówno muzyki dawnej, aktorskiej bądź śpiewanej, jak i współczesnej elektronicznej czy alternatywnej. Wielbiciele muzyki klasycznej powinni za to odwiedzić Filharmonię Bałtycką Chopina oraz Operę Bałtycką.

Lato: muzyka i zabawa w Stalowej Woli

Położona w województwie podkarpackim w Kotlinie Sandomierskiej Stalowa Wola proponuje spędzanie czasu w formie warsztatów i festiwali muzycznych. W ramach roku Moniuszkowskiego organizowane są wydarzenia, w których opera spotyka się z pieśniami, poezją i dramatem w wykonaniu polskich gwiazd muzycznej i teatralnej sceny. Udział w wydarzeniu  bierze również chór, wykonujący na tę okazję pieśni jednego z największych polskich kompozytorów. Letnie atrakcje urozmaicą rozmaite muzyczne występy na błoniach nad rzeką San.

Odwiedzając Stalową Wolę, dobrze jest także znaleźć czas na zwiedzenie głównych muzeów, a więc Regionalnego, Jana Pawła II, Spółdzielczego (np. trwająca w sierpniu Muzyka pod Księżycem) oraz Miejskiego Domu Kultury. W jego ramach prowadzony jest dział artystyczny, obejmujący Teatr, Kino i Taniec oraz towarzyszące im wydarzenia i spektakle.

Lato: muzyka i zabawa w Toruniu

Wybierając się do Torunia latem w poszukiwaniu muzyki i zabawy z dziećmi, warto odwiedzić Letnią Akademię Piosenki, czyli karaoke. Wolno także skorzystać z proponowanych przez miasto warsztatów i zajęć artystycznych. Toruńską ofertę kulturalną wzbogacają liczne muzea: Okręgowe, Podróżników (warsztaty plastyczne i wystawa ekspozycja „Zapatrzeni w niebo – Dogonowie i ich sztuka”, Historii Torunia (zajęcia interaktywne „Z modą przez wieki”) oraz Centrum Sztuki Współczesnej. Przechodząc obok Ratusza Staromiejskiego można się natomiast zatrzymać na dłużej przy wystawie poświęconej Janowi Matejce.

Toruń oferuje również występy kabaretowe, zespołów tanecznych, koncerty (m.in. największe przeboje muzyki rozrywkowej ostatnich 100 lat) czy występy pod gwiazdami. W Toruniu mają również miejsce audycje w plenerze Polskiego Radia. Przebywając w położonym na północy Polski mieście, warto odwiedzić kluby muzyczne np. Toruńską Piwnicę Artystyczną. Na terenie miasta działają także instytucje kulturalno-muzyczne m.in. Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Agenda Kulturalna oraz Miejska Instytucja Kultury Dom Muz. W lipcu i sierpniu trwa także Przegląd Teatrów Ogródkowych Międzymurze. Melomani mogą się za to udać na trwające w lipcu i sierpniu festiwale Rocka Progresywnego lub Międzynarodowy „Nova Muzyka i Architektura”.

Lato, muzyka i zabawa to idealne połączenie. Dlatego też imprez muzycznych i wydarzeń kulturalnych w letnim sezonie warto szukać w Gdańsku, Toruniu i Stalowej Woli.