Dopasowywanie do siebie najdrobniejszych elementów, sklejanie ich, montaż silnika i akumulatora to najczęściej wykonywane czynności przez zagorzałych fanów modelarstwa. A wśród nich nie tylko dzieci czy młodzież, ale również osoby dorosłe, które w realizowaniu tego hobby znajdują ujście swoich emocji. To również doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu wspólnie z rodziną i zaszczepienie modelarskiej pasji już od najmłodszych lat. Jakie zalety wiążą się ze sklejaniem modeli samochodów, samolotów, czołgów i helikopterów?

Pasja, która nigdy nie wychodzi z mody

Modelarstwo polega na odwzorowaniu rzeczywistych pojazdów, obiektów, a nawet postaci w pomniejszonych wielokrotnie rozmiarach. W dzisiejszych zmechanizowanych i zinformatyzowanych czasach, w których najlepszym kompanem człowieka jest telefon lub inne gadżety elektroniczne, mogłoby się wydawać, że sklejanie modeli to  hobby, które odeszło do lamusa. Kojarzy się bowiem z drewnianymi modelami samolotów, prowizorycznie łączonymi w całość. Nic bardziej mylnego. Postęp technologiczny dotarł także do branży modelarskiej. W ofercie sklepów zajmujących się dystrybucją różnego rodzaju modeli, m. in. Scorpio Polska, dostępne są te sterowane przy wykorzystaniu fal elektromagnetycznych, czyli tak zwane modele RC. Nadajnik wysyła sygnał do odbiornika, który powoduje uruchomienie mechanizmów zamontowanych wewnątrz miniatury, np. rozpęd kół czy uniesienie w górę. Warto zaznaczyć, że modelarstwo to już nie tylko samoloty. Fani militariów mogą składać czołgi, a miłośnicy kosmicznych wypraw rakiety. Oprócz tego helikoptery, łodzie podwodne, motocykle, śmigłowce i drony.

Kreatywności i precyzja

Wielu rodziców dąży do tego, by jego pociechy realizowały swoje pasje, a swój wolny czas spędzały kreatywnie. Bez wątpienia ze sklejaniem modeli wiąże się szereg korzyści, które pozytywnie wpływają na rozwój dzieci i młodzieży. Chodzi tu przede wszystkim o naukę cierpliwości i dokładności. Obecnie wszystkie czynności wykonujemy w pośpiechu, ze względu na brak czasu, spowodowany mnóstwem zajęć i obowiązków. Modelarstwo wymaga wyjątkowej precyzji i spokoju, dlatego tak ważne jest to, by nie poddawać się i wyrabiać w sobie chęć nieustannego dążenia do celu. Sklejenie własnego modelu to bowiem ogromna satysfakcja oraz świadomość stworzenia czegoś samodzielnie. Rozwija wyobraźnię, ciekawość świata, myślenie przestrzenne oraz zdolności manualne. Jak mówią specjaliści z Scorpio Polska, sklejanie modeli może być swego rodzaju przyjemną lekcją historii. Wiele modeli samolotów, śmigłowców czy czołgów idealnie odwzorowuje prawdziwe maszyny z różnych epok, które stanowiły o sile światowych armii podczas najważniejszych bitew. W przypadku dorosłych osób zajmujących się modelarstwem, główną przyczyną jest chęć odprężenia i relaksu. To również wspaniały sposób an spędzanie wolnego czasu dla całej rodziny, gdy na dworze pogoda nie sprzyja spacerom i wycieczkom rowerowym.