Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami, o których powinieneś dowiedzieć się więcej, zanim zdecydujesz się na przygarnięcie zwierzęcia pod swój dach. Jednym z nich jest regularne odrobaczanie. Na czym ono polega? Jak często należy je wykonywać i komu powierzyć to zadanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Co powinieneś wiedzieć o odrobaczaniu psa?

Psy w przeciwieństwie do ludzi nie wiedzą nic o higienie osobistej, dlatego często zdarza im się lizać i jeść przypadkowo napotkane rzeczy. Takie zachowania mogą prowadzić do pojawienia się pasożytów wewnętrznych w organizmie zwierząt, które mogą przejść nawet na organizmy ludzkie. Chcąc je usunąć, należy poddawać czworonogi regularnym zabiegom odrobaczania, które polegają na podaniu specjalnego środka farmakologicznego. Ich częstotliwość jest uzależniona od wieku, stanu zdrowia, stylu życia i diety pupili. Warto ustalić ją z lekarzem weterynarii. Przy czym należy pamiętać, że do ukończenia pierwszego roku życia, warto robić je co miesiąc.

Jakie pasożyty spotykamy u psa i jakie są objawy robaczycy?

U psów najczęściej spotykanymi pasożytami wewnętrznymi są: glisty, nicienie, tęgoryjce, włosogłówki oraz tasiemce – psi, krętkowy czy bąblowcowy. Robaczyca zazwyczaj przebiega bezobjawowo, jednak nie zawsze! Najczęstszymi symptomami tej choroby są: apatia, biegunka, wzdęcia, wymioty, bóle brzucha, ślinienie, dziwny kaszel, saneczkowanie, problemy z oddychaniem, powiększony zarys jamy brzusznej, kłopoty z sierścią oraz podrażnienia wokół odbytu. Jeżeli zauważysz je u swojego psa, to koniecznie powinieneś udać do specjalisty na przykład z Przychodni Weterynaryjnej Jamnik, który wykona zabieg odrobaczania, badanie kału i wdroży leczenie. Pamiętaj, że zaniedbanie w tej kwestii może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u zwierzęcia – wywołać choroby pokarmowe lub alergie. Natomiast w przypadku szczeniaków może dojść nawet do zaburzeń rozwoju oraz wzrostu.