Dbałość o zdrowy wygląd sierści i psów ma wpływ nie tylko na ich urodę, ale także kondycję skóry. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku pupili szorstkowłosych i o włosie jedwabistym. Dedykowany im zabieg trymowania pozwala zapobiec powstawaniu chorób skórnych. W tym celu należy dbać o regularne wizyty czworonoga w salonie groomerskim, gdzie pod okiem specjalisty zostanie usunięte martwa okrywa włosowa.
Czy trymowanie jest konieczne?
Zabieg ten jest przeznaczony przede wszystkim dla ras lub ich krzyżówek, które mają określony typ sierści. Chodzi przede wszystkim o psy szorstkowłose oraz włosy jedwabiste. Nie dotyczy włącznie pupili, które biorą udział w wystawach oraz konkursach. Trymowanie sierści pozwala przede wszystkim zapobiec chorobom skórnym u zwierząt, a więc wykonuje się je nie tylko dla urody. Polega on bowiem na usunięciu martwych włosów w celu umożliwienia wyrastaniu w ich miejscu nowych, a także uzyskaniu odpowiedniej ich barwy oraz połysku. Zaniedbanie regularnego trymowania, które powinno się odbywać raz na 2-4 miesiące, może prowadzić do nadmiernego drapania się przez pupila, a w efekcie powstawaniu ran na jego ciele.
Jak przebiega trymowanie?
Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie pupila do zabiegu. Należy pamiętać, aby poddać psa ewentualnej kąpieli najpóźniej 14 dni przed wizytą w salonie, gdyż szampon zmiękcza sierść, co znacznie utrudnia jego usunięcie. Najlepiej, jeśli trymowanie zostanie przeprowadzone u doświadczonego groomera, na przykład w salonie pielęgnacji psów Alice i Milli, znajdującym się w Bieruniu. Przede wszystkim możemy mieć pewność, że specjalista będzie umiał wydobyć kształt oraz właściwości sierści zgodne ze wzorcem danej rasy, a jest to możliwe nawet w przypadku kundelków. Ponadto do przeprowadzenia czynności usunięcia martwego włosa potrzebne są odpowiednie umiejętności oraz akcesoria, aby odbyło się ono całkowicie bezboleśnie dla pupila.
Różnica pomiędzy strzyżeniem a trymowaniem
Podczas obcinania psiej sierści za pomocą nożyczek bądź maszynki następuje usunięcie tylko jej wierzchniej warstwy. W skórze psa szorstkowłosego nadal pozostaje cebulka włosa, która nie wypadnie samodzielnie i musi zostać wyciągnięta ręcznie, co zapewnia właśnie trymowanie. W przeciwnym razie okrywa włosowa psa zacznie zmieniać kolor oraz tracić zdrowy wygląd. Ma to znaczenie także w przypadku psów o włosie jedwabistym, gdzie wzorcowa jest równa oraz prosta sierść. Brak trymowania prowadzi zaś do jej niepożądanego skrętu. Jednorazowy zabieg zwykłego strzyżenia może sprawić, że późniejsze trymowanie nie będzie już możliwe. Wszystko za sprawą umocnienia się cebulki w skórze pupila.