Instrumenty muzyczne to solidne i wytrzymałe produkty, jednak nie niezawodne. Wraz z upływem lat ulegają zniszczeniom i zużyciu. Jednak pojawiające się usterki nie muszą od razu kończyć ich kariery. Na rynku działają bowiem specjaliści – tacy jak Ireneusz Kłos prowadzący własną Pracownię Renowacji, Napraw i Strojenia Instrumentów Muzycznych – którzy będą w stanie dać naszemu sprzętowi nowe życie. 

Co należy wiedzieć o instrumentach dętych?

W przypadku tych produktów źródłem dźwięku jest drgający słup powietrza. Wysokość zależy od wymiarów rury – im dłuższa tym niższy dźwięk można uzyskać. Barwa natomiast wynika z konstrukcji i materiału instrumentu. Wyróżniamy bowiem dwie podstawowe grupy – sprzęty drewniane oraz blaszane. Podział ten odnosi się jednak nie do obudowy, lecz elementu wzbudzającego wibrację. W przypadku opcji drewnianych stroik wykonany jest z drewna, a w blaszanych mamy metalowy ustnik. W obu rodzajach istotną rolę pełni solidność wykonania. Dobry instrument dęty powinien posiadać odpowiedni ciężar i właściwą elastyczność. Pasjonaci tego typu produktów z pewnością zauważą różnicę. 

Do instrumentów dętych zaliczamy m.in. trąbki, puzony, tuby, flety, klarnety i saksofony. Co ciekawe, istnieją również instrumenty dęte klawiszowe, wśród których znajdują się na przykład organy, harmonijki czy akordeony. Wszystkie te sprzęty najczęściej kojarzą nam się z orkiestrą, jednak ich zastosowanie jest znacznie bardziej szerokie. Umiejętne używanie pozwala na stworzenie zachwycających melodii – choć na to ma wpływ także wspomniana już sprawność techniczna. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Ireneusz Kłos, który od 2007 roku prowadzi własną Pracownię Renowacji, Napraw i Strojenia Instrumentów Muzycznych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, fachowej wiedzy i przede wszystkim pasji, specjalista jest w stanie realizować nawet najbardziej wymagające zlecenia. 

Czym wyróżnia się Pracownia Ireneusza Kłosa?

Instrument to największy skarb dla każdego muzyka. Dlatego renowacją lub naprawą tych sprzętów powinni zajmować się wyłącznie fachowcy. Firma Ireneusza Kłosa posiada bogatą historię. Właściciel pracowni działa bowiem w zakresie serwisowania instrumentów muzycznych od 1980 roku. Jak sam informuje, doświadczenie stanowi dla klientów gwarancję wysokich umiejętności i kompetencji. Jednak firma nie poprzestaje na dotychczasowych sukcesach – wciąż się rozwija i rozbudowuje ofertę, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorców. To wszystko czyni Pracownię Ireneusza Kłosa miejscem zdecydowanie godnym zaufania.