W dobie Internetu zainteresowanie dzieci i młodzieży sportem wciąż maleje. Pomóc w zmianie nawyków miało powstanie „Orlików”, czyli przyszkolnych boisk, na których młodzi ludzie w bezpieczny sposób oddać mogliby się uprawianiu sportu. Niestety, wiele z tych inwestycji nadaje się już do renowacji. Na czym polega taka naprawa, jak zapobiegać uszkodzeniom murawy i czym kierować się przy wyborze odpowiedniej firmy?

Stan Orlików nie zachwyca

Kilka lat temu, dzięki sporej inwestycji, powstało wiele boisk sportowych. Niestety, jak często bywa, i w tym przypadku postawiono na ich ilość, a nie jakość i wiele z nich nadaje się już do renowacji. Z tego względu wielu młodych ludzi woli zostać w domu, niż aktywnie spędzać czas. Użytkowanie Orlików w takim stanie mogłoby zagrażać zdrowiu graczy, dlatego warto przemyśleć pomysł ich renowacji. Wybierając profesjonalną firmę, posiadającą specjalistyczny sprzęt możemy liczyć na przywrócenie ich świetności oraz zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom, a tym samym aktywizację dzieci i młodzieży. Czy warto? Chyba nie trzeba się zastanawiać.

Na czym polega renowacja boisk sportowych?

Aby mieć pewność, że renowacja zostanie wykonana dobrze, wybierz usługi firmy, która oferuje konsultacje na obiekcie sportowym, przed podjęciem się zlecenia. Taka kompleksowa ekspertyza stanu nawierzchni, którą oferuje na przykład firma TeSoS Andrzej Pastuszak, jest podstawą, bo wyceny oraz stworzenia planu działania. Dobre firmy zajmujące się konserwacją i naprawą boisk sportowych oferują także stałą opiekę i nadzór nad obiektem sportowym, dzięki czemu zyskasz pewność, że obiekt, z którego korzystają Twoje dzieci bądź uczniowie, jest w pełni bezpieczny.

Sam proces renowacji zależy od stanu boiska. Przede wszystkim należy opracować plan rekonstrukcji płyty boiska, a jeśli naprawy wymaga jedynie nawierzchnia boiska trawiastego, do głównych  zadań należy:

  • wertykulacja,
  • aeracja i piaskowanie,
  • głębokie spulchnianie,
  • a także zasiew i dosiew perforacyjny.

W przypadku Orlików sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ nawierzchnia stworzona jest z trawy sztucznej. Do standardowej procedury konserwacyjnej zaliczyć więc możemy: czyszczenie nawierzchni, rozluźnienie materiału, rozwiezienie granulatu oraz szczotkowanie.

Firma zajmująca się regeneracją boiska przy pomocy profesjonalnych wózków do malowania odświeży także linie boiskowe. Po takich zabiegach boisko piłkarskie będzie wyglądać zachęcająco, a przede wszystkim stanie się znów bezpiecznym miejscem.