Chociaż tegoroczny sezon rowerowy zbliża się ku końcowi, warto myśleć już o rozpoczęciu kolejnego. Nie możemy bowiem cieszyć się jazda na dwóch kółkach, jeśli nasz sprzęt nie jest w pełni sprawny. Okres jesieni jest zatem najlepszym momentem, by dokonać profesjonalnego przeglądu roweru. Kolejny dobry czas jest tuż przed nadejściem wiosny. Na co powinni zwracać uwagę cykliści?

Jesienny przegląd roweru

Gdy temperatura za oknem spada, dni robią się coraz krótsze, a warunki pogodowe trudniejsze, to niezaprzeczalny dowód na to, że sezon rowerowy nieuchronnie zbliża się do końca. Nim jednak pożegnamy się z naszym pojazdem na czas zimy, powinniśmy odpowiednio go przygotować. Przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac teraz będzie ogromnym ułatwieniem na wiosnę, gdy będziemy chcieli cieszyć się jazdą na dwóch kółkach. Właściwe zabezpieczenie roweru zmniejsza też ryzyko wystąpienia usterki w czasie, który rower spędził schowany w garażu czy piwnicy.

Przegląd roweru możemy wykonać samodzielnie lub zlecić profesjonalistom z serwisu rowerów takiego jak ten, który w Bytowie prowadzi Andrzej Kaiser. Najlepszym rozwiązaniem jest ta druga opcja – mamy wówczas gwarancję, że wszystko zostanie sprawdzone poprawnie, a wszystkie usterki w porę usunięte. Wykwalifikowana obsługa serwisu ma doświadczenie w pracy z rowerami różnego typu, a przy tym posługuje się profesjonalnym sprzętem. Dzięki temu pracownicy są w stanie dokonać wszystkich koniecznych regulacji sprawnie i precyzyjnie.

Rowery stają się coraz bardziej zaawansowane, przez co ich samodzielna naprawa jest niezwykle utrudniona, a czasem nawet niemożliwa. Niektóre części są tak delikatne, że niewłaściwe serwisowanie w domowych warunkach może je uszkodzić. Ponadto autoryzowany serwis oferuje oryginalne części  rowerowe, których użycie jest dla naszego sprzętu oraz nas najbezpieczniejsze.

Zakres przeglądu roweru

Pierwszy krok w przygotowaniach roweru do następnego sezonu polega na dokładnym umyciu go po ostatniej jeździe. Dopiero oczyszczony sprzęt możemy oddać do serwisu. To, w jakim zakresie dokonany zostanie przegląd roweru, zależy od nas. Regularnie należy wykonywać podstawowy przegląd obejmujący:

  • regulację hamulców, przerzutek i połączeń śrubowych;
  • kontrolę ogumienia;
  • kontrolę ciśnienia w oponach;
  • kontrolę łożysk;
  • smarowanie;
  • centrowanie kół.

Przynajmniej raz do roku, poza sezonem właśnie, warto udać się do serwisu na gruntowny przegląd roweru. Polega on – obok czynności podstawowego przeglądu – na rozebraniu roweru. Wówczas wszystkie jego części są dokładnie czyszczone i smarowane przed ponownym złożeniem.

Pamiętajmy, aby nie zaniedbywać przeglądów roweru i wykonywać je przynajmniej raz do roku. Sprawny sprzęt jest warunkiem jego funkcjonalności, a jednocześnie też naszego bezpieczeństwa. Rowery są pojazdami uczestniczącymi w ruchu drogowym i jako takie muszą być w dobrym stanie technicznym, by nie stwarzać zagrożenia na drodze.