W dzisiejszych czasach psa i kota traktuje się jak członków rodziny, zapewniając im wszystko, co jest niezbędne do życia i dobrego samopoczucia. Dlatego właściciele czworonogów dużą wagę przywiązują do wyboru takiej przychodni weterynaryjnej, gdzie w razie potrzeby zwierzę zostanie zbadane i poddane leczeniu, w jak najmniej dla niego stresujący sposób. Taka placówka znajduje się w Zgierzu, a jej właścicielką jest Dominika Domańska-Chrzanowska.

Co zawiera oferta lecznicy weterynaryjnej, której właścicielką jest Pani Dominika?

Diagnostyka oraz leczenie zwierząt domowych to główna działalność Przychodni weterynaryjnej Dominika Domańska-Chrzanowska. Pod tymi pojęciami kryją się między innymi: badania laboratoryjne, szczepienie profilaktyczne psów i kotów, czy chirurgia zwierzęca. Weterynarz doradzi także jak pielęgnować sierść czworonogów, jaki preparat jest najlepszy na kleszcze lub udzieli wskazówek dotyczących prawidłowego odżywiania. Przeprowadzi także sterylizację lub kastrację zwierząt domowych.

Czym różni się sterylizacja kota od kastracji?

Zarówno kastracja, jak i sterylizacja mają na celu pozbawienie zwierzęcia możliwości rozmnażania. Zatem czym różnią się od siebie oba te zabiegi?

Sterylizacja to wycięcie jajników u kotek i przecięcie nasieniowodów u kocurów. Po takim zabiegu zwierzę będzie bezpłodne, ale nadal zachowa swój naturalny popęd, np. będzie znaczyć teren. Sterylizacja nie chroni przed groźnymi chorobami, dlatego w lecznicach dla zwierząt głównie przeprowadza się kastrację. Dlaczego? Ponieważ oprócz oczywistej kwestii, jak trwała utrata płodności, metoda ta chroni koty przed możliwością zachorowania na nowotwory i wydłuża ich życie. Kastrowane koty są łatwiejsze w utrzymaniu i nie mają potrzeby zbyt długiego przebywania poza domem i znaczenia terenu.

Czipowanie – czy to ma sens?

Czipowanie psów i kotów to kolejna usługa wykonywana przez Przychodnię weterynaryjną Dominika Domańska-Chrzanowska. Polega na wszczepieniu pod skórę zwierzęcia czipu identyfikacyjnego. Dzięki temu bardzo szybko można odnaleźć właściciela czworonoga, który uciekł z podwórka. Znakowanie należy wykonać w terminie 14 dni od momentu wejścia  w posiadanie psa lub w okresie 6 miesięcy od jego urodzenia. Jeżeli ktoś zdecyduje się przygarnąć czworonoga ze schroniska, taki zwierzak będzie już miał wszczepiony czip. Ważne jest, żeby posiadacze zaczipowanych zwierząt w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub zmiany numery telefonu, aktualizowali w bazie swoje dane.