Hodowla ptaków ozdobnych to pasja wielu właścicieli gospodarstw rolnych i agroturystycznych. Kolorowe ptaki cieszą oko, są atrakcją dla przyjezdnych oraz źródłem pożywienia. Opłacalność hodowli zależy jednak od stanu zdrowia zwierząt. Nie wystarczy rozmnażać tylko tych sztuk, które cieszą się dobrą kondycją fizyczną. Należy zapewnić odpowiednie warunki bytowe całemu stadu. Jak zapobiegać chorobom ptaków ozdobnych?
Jakie ptaki ozdobne hodowane są w polskich gospodarstwach?
Myśląc o ptakach ozdobnych, zapewne wiele osób będzie miało przed oczami kanarki czy papużki nierozłączki. Co prawda nie można odmówić im uroku, ale nie o tę grupę zwierząt nam chodzi. Ptaki hodowane w domu, w klatkach to z reguły ptaki egzotyczne. Do gatunków ozdobnych, które można spotkać w gospodarstwach rolnych i agroturystycznych, zaliczamy:
- bażanty,
- gołębie,
- kaczki,
- kuropatwy,
- perliczki,
- indyki,
- gęsi,
- kury,
- łabędzie,
- pawie.
Część z tych zwierząt hodowana jest nie tylko dla przyjemności, ale też dla mięsa, tłuszczu, jaj czy upierzenia.
Czym skorupka za młodu nasiąknie…
Duży wpływ na zdrowie wszystkich członków stada ma prawidłowy odchów piskląt. Te do zbilansowanego rozwoju wymagają dużo ciepła. Nie można ich jednak przegrzewać, co prowadzi do uwrażliwienia zwierząt na chłód. Ważne jest także racjonalne żywienie. Karma powinna być zawsze świeża i bogata w składniki odżywcze. Podawanie zanieczyszczonej paszy niskiej jakości może powodować problemy z układem pokarmowym, w tym częste biegunki.
Nie bez znaczenia jest wygląd pomieszczeń, w których przebywają ptaki ozdobne. Powinny być one czyste, jasne, ciepłe i dobrze wentylowane. Niedopuszczalne jest używanie wilgotnej ściółki. Szczególnie ptactwo wodne jej nie toleruje. Zawilgocone podłoże to idealne miejsce do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów i grzybów. Hodowca powinien również dbać o czystość sprzętów używanych do opieki nad zwierzętami.
Co zrobić, gdy w stadzie pojawi się choroba?
Ptaki słabe lub chore trzeba odizolować od całego stada. W przypadku podejrzenia choroby zwierząt nie powinno wypuszczać się na podwórze lub na wodę, co może przyczynić się do rozprzestrzeniania się infekcji. Pomieszczenie, w którym przebywały chore ptaki, należy zdezynfekować. Padłe zwierzęta trzeba spalić, a o całym zajściu poinformować lekarza weterynarii, który zaordynuje odpowiednie działania. Warto zaszczepić swoje stado przeciwko chorobom zakaźnym. Jak informuje specjalista z przychodni weterynaryjnej AskVet – coraz więcej hodowców decyduje się na taki krok. Zdają sobie oni sprawę, że nawet największa dbałość o ptaki ozdobne na nic się nie zda, jeśli w miejscowości, w której żyje gospodarz, pojawi się pomór drobiu czy ptasia influenza.