Niezależnie od tego, czy używane na siłowni czy w domu, sprzęty fitness, by poprawnie działać, powinny być poddawane regularnym przeglądom oraz serwisowi. Wszystko po to, by służyły przez długi czas. Najlepszym okresem na konserwację maszyn do ćwiczeń jest okres letni, kiedy to w klubach fitness jest znacznie mniej klientów. Dlatego korzystając z okazji, że aura sprzyja ruchowi na powietrzu, powierz swój sprzęt profesjonalnej firmie, która zajmie się jego przeglądem.

Najczęstsze usterki

Sprzętu do ćwiczeń w klubach fitness jest sporo. Do najbardziej popularnych należą bieżnie, orbitreki oraz rowerki stacjonarne. W związku z tym, że są intensywnie eksploatowane i ich części szybciej się zużywają, należy zadbać o ich systematyczne serwisowanie. Jednak usterki w maszynach do ćwiczeń mogą być także spowodowane ich kiepską jakością. Jeśli sprzęt był tani, to trzeba liczyć się z tym, ze może szybko się zepsuć. takie urządzenia wiodą zazwyczaj dość krótki żywot. W przypadku bieżni usterki mogą wiązać się zacinaniem i wyłączaniem się urządzenia. Kiedy przetrze się pas bieżni, pokład pod nim ulega zniszczeniu, zużywa się silnik i łożyska, a przyciski w konsoli i gwinty wyrabiają się. w orbit rekach najczęściej wyrabiają się gwinty. Może dojść do łamania się śrub i odkształceń metalowych złączy pod wpływem naprężenia. Czasami dochodzi do awarii elektroniki. Ale powodem usterek w orbit rekach może być także krzywa bądź elastyczna rama, mająca wpływ na pracę innych podzespołów, która może po prostu popękać. W rowerach treningowych natomiast może zepsuć się zarówno elektronika, jak też regulacja oporu. Tak jak w orbitrekach, mogą wyrobić się gwinty. Jak widać nie ma sprzętów niezawodnych, dlatego dla ich dłuższej żywotności należy je serwisować.

Jak przebiega proces regeneracji maszyn do ćwiczeń?

Urządzenia przeznaczone do regeneracji trafiają do firmy, której zadaniem jest doprowadzenie sprzętu do stanu używalności. Maszyny są rozbierane na czynniki pierwsze. Każda część z elementów stałych: metalowe ramy, plastikowe komponenty, jest dokładnie czyszczona i myta, a potem trafia do lakierowania. Łożyska, silniki czy amortyzatory są wymieniane na nowe. Elektroniką zajmuje się dział techniczny. Tam ocenia się stopień zużycia i, albo się ją regeneruje, albo wymienia na nową. Po wykonanej regeneracji sprzęt jest poddawany kontroli technicznej i wizualnej, by można było jeszcze przed odesłaniem go wykryć ewentualne usterki. Jeśli wszystko jest w porządku, urządzenie wraca do właściciela.

Kompleksowe usługi w zakresie napraw, serwisu jak też montażu sprzętu fitness najlepiej powierzyć jednej firmie. Dostajesz gwarancję na wykonane usługi, w ramach której możesz liczyć na wszelkie naprawy i przeglądy. Na rynku jest coraz więcej firm oferujących tego typu usługi. Jedną z nich jest KF Serwis-Fitness z Krakowa. Firma zajmuje się naprawą i konserwacją urządzeń do ćwiczeń, takich jak rower magnetyczny, orbitrek czy bieżnia. Prowadzi też sprzedaż części do tych sprzętów. Kupisz tu części do większości sprzętów oferowanych przez równe marki, w tym markę Kettler.