Instrumenty muzyczne wyrażają osobistą pasję, nieraz towarzysząc nam przez całe życie. Nie będzie przesadą porównanie ich do muzealnych dzieł sztuki, które wymagają ciągłej uwagi i pielęgnacji. Strojenie i konserwacja instrumentów muzycznych powinna odbywać się regularnie, jeśli nie chcemy doprowadzić do ich poważnych usterek. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknem ich dźwięku przez długi czas.

Czym jest strojenie i jak się odbywa?

Z pewnością nieraz słyszeliście utwory muzyczne, wykonywane przez fałszujących wokalistów. Źródłem tego fałszu są dźwięki o nieodpowiedniej częstotliwości. Takie na skutek awarii mechanizmów wydają też instrumenty., które Nie trzeba wcale posiadać słuchu absolutnego, aby stwierdzić, kiedy grają one niepoprawnie.

Jeśli w brzmieniu pianina, skrzypiec czy trąbki pojawiają się zmiany, konieczne jest nastrojenie ich do właściwej wysokości. Aby uzyskać zadowalający rezultat, warto  te zadanie powierzyć fachowcom. Wysoki poziom usług zapewnia Pracownia Renowacji Napraw i Strojenia Instrumentów Ireneusz Kłos.

Strojenie instrumentu polega na takim ustawieniu jego akustyki, aby po zagraniu na nim danej nuty, miała on wysokość zgodną z przyjętym wzorcem. Dźwięki z fałszujących instrumentów porównuje się więc do tych pochodzących ze sprzętów już nastrojonych.  Chociaż często do tego celu używa się fortepianu, specjaliści stosują kamerton, który od lat stanowi wyznacznik idealnej częstotliwości. Chcąc naprawić brzmienie instrumentu, dąży się do jego współbrzmienia z kamertonem, który na stałe nastrojony jest na jeden dźwięk. Brak zgodności harmonicznej będzie skutkował dudnieniem kamertonu przy ich jednoczesnym rozbrzmiewaniu.

Użycie kamertonu wydaje się kłopotliwe, więc wraz z postępem technologicznym pojawiły się nowe rozwiązania, służące analizie wysokości dźwięku. Współcześnie do strojenia instrumentów chętnie wybiera się urządzenia elektroniczne pod postacią tunerów. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi wychwytują one dźwięk i pokazują ile należy go zmienić, aby osiągnął pożądaną częstotliwość.

Jak dbać o instrumenty muzyczne?

Odpowiednie nastrojenie instrumentu nic nam nie da, jeśli o niego nie zadbamy. Tylko utrzymany w należytym stanie technicznym gwarantuje komfort gry i niezawodność działania. Dlatego też ważne jest wykonywanie jego regularnych przeglądów. Nie warto jednak przeprowadzać poważnych prac konserwacyjnych we własnym zakresie, gdyż wymaga to odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Demontaż instrumentu pozwoli go delikatnie wyczyścić, nasmarować, naoliwić, a także sprawdzić poprawne działanie każdego elementu. Warto nadmienić, iż niejednokrotnie bardzo zadbane instrumenty wymagają licznych zabiegów i regulacji.

Powierzenie konserwacji fachowcom nie oznacza jednak, że na własną rękę nie możemy podjąć żadnych działań pielęgnacyjnych. Wręcz przeciwnie, nasza aktywna postawa ochroni instrument przed usterkami. Po każdym graniu należy wyczyścić go z potu, a co jakiś czas przyda się użyć specjalistycznego płynu na zabrudzenia. Z kolei do polerowania posłużą nam odpowiednio dobrane olejki. Większość instrumentów wymaga też futerału, który dodatkowo można wyposażyć w dodatkowe warstwy amortyzujące.

Instrumenty muzyczne podczas użytkowania narażone są na różne czynniki zewnętrzne. Szczególnie wrażliwe są te zbudowane z drewna, które jako żywy materiał reaguje na zmiany termiczne otoczenia. Wilgotność pomieszczeń, w której przebywają, powinna utrzymywać się na poziomie 45-55%. Jeśli będzie ona zbyt wysoka lub zbyt niska, poszczególne elementy instrumentu ulegną wykrzywieniu. Zapobiec temu można, kupując nawilżacz powietrza, który stworzy optymalny klimat, zarówno w domu, jak i studiu nagrań.