O zdrowie naszego psa musimy dbać całościowo. Ogromną rolę odgrywa profilaktyka – nie tylko w postaci szczepień, ale również regularnych kontroli stomatologicznych. Uzębienie czworonogów jest tak samo narażone na powstawanie kamienia nazębnego jak u ludzi. Znaczenie w zapobieganiu ma między innymi dieta, a także wizyty na przykład w gabinecie weterynaryjnym Strażacka.

Kompleksowa dbałość o zdrowie pupila

Bycie właścicielem psa to nie tylko wspólne spacery i zabawy. Utrzymanie czworonoga wymaga nierzadko wielu wyrzeczeń oraz uwagi ze strony opiekuna. Najważniejsze bowiem powinno być zdrowie naszego zwierzęcia. O to należy dbać nie tylko w momencie pojawienia pierwszych symptomów chorób, ale zwłaszcza zapobiegać ich wystąpieniu. W tym celu należy regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny Strażacka, który znajduje się w Ożarowie Mazowieckim. Lecznica działa nieprzerwanie aż od 1990 roku, a pracujący w niej weterynarze podchodzą do swoich pacjentów z cierpliwością oraz troską. Duże doświadczenie i nieustannie pogłębiana wiedza w zakresie leczenia zwierząt domowych pozwala udzielać im pomocy nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach. Co więcej, istnieje również możliwość umówienia się na wizytę domową.

Gabinet jest wyposażony w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, między innymi aparaturę do badań USG i EKG. Właściciele zwierząt mogą liczyć na wsparcie oraz rzetelne porady zarówno w przypadku chorób wewnętrznych, jak i okulistycznych, ortopedycznych czy z zakresu stomatologii. Ostatnia dziedzina jest niezwykle istotna, ponieważ między innymi choroby przyzębia mogą utrudniać pobieranie pokarmu, a to z kolei odbije się na zdrowiu naszego pupila. Co zatem warto wiedzieć o pielęgnacji uzębienia czworonoga?

Żywienie psa a zdrowie zębów

Czynnik, który sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego, stanowi podawanie wyłącznie karmy mokrej lub zbyt miękkiej karmy suchej. Odpowiednia granulacja oraz twardość „chrupek” wspomagają bowiem usuwanie osadu. Dodatkowo podczas gryzienia masują dziąsła, a to poprawia ich ukrwienie. Dieta psa, zwłaszcza młodego, musi być bogata w wapń i minerały, które wzmacniają kości, a w tym także zęby. Dzięki temu ograniczymy ryzyko powstawania próchnicy. Warto również zwrócić uwagę na podawane przysmaki oraz zabawki. W sklepach zoologicznych znajdziemy bowiem te o charakterze dentystycznym. Twarde gryzaki w postaci sprasowanych kości czy gumowe piłki z rowkami działają podobnie jak wspomniana wcześniej sucha karma – wspomagają ścieranie odkładające się płytki nazębnej.

Prawidłowa higiena uzębienia

Podobnie jak u człowieka, tak również i u psa zęby wymagają regularnego, najlepiej codziennego szczotkowania. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę lub nakładkę na palec oraz pastę przystosowane do mycia zębów naszego pupila. Osad nie jest trudny do usunięcia, dopóki nie ulegnie mineralizacji. Wtedy zamienia się w kamień, który można wyeliminować tylko w lecznicy. Jak wskazuje specjalista z gabinetu weterynaryjnego Strażacka:

Nie należy bagatelizować higieny uzębienia psa. Narastający kamień nazębny może przyczynić się nie tylko do chorób przyzębia czy rozchwiania zębów. Namnażające się bakterie nierzadko rzutują także na pracę innych narządów, na przykład nerek. Ponadto stanowi przyczynę nieprzyjemnego zapachu z pyska.

Przestrzeganie tych podstawowych zasad oraz regularne kontrole w przychodni weterynaryjnej pozwolą zadbać o zdrowie naszego pupila w tym zakresie. Z pewnością z wizytą nie powinniśmy zwlekać, gdy zaobserwujemy u czworonoga krwawienie dziąseł, ich zaczerwienienie, ubytki w uzębieniu czy też ruszające się kły. W takiej sytuacji interwencja eksperta jest niezbędna, a to obowiązkiem opiekuna jest dopilnowanie, aby do niej doszło.