Wakacje na jachcie to marzenie wielu osób. Jednak posiadanie własnej łodzi wiąże się z wysokimi kosztami, na które nie wszyscy są gotowi. Czy jednak można w inny sposób skorzystać z rejsu jachtem lub łódką? Alternatywą są różnego rodzaju obozy żeglarskie, zorganizowane rejsy pod opieką kapitana czy pożyczenie żaglówki. Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc wypożyczyć łódź i co należy o niej wiedzieć?

Wyczarterowanie łodzi

Wynajęcie jachtu czy łodzi możliwe jest na każdym zbiorniku wodnym, na którym można żeglować. Łódki wyczarterować można zarówno do rejsów po morzu, jak i na śródlądzie. Dostępny jest szereg ofert nie tylko w kraju, lecz także za granicą. Wiele osób zastanawia się, ile może kosztować wynajem łodzi czy jachtu. Ceny są zróżnicowane i najczęściej zależne są od miejsca wypożyczenia łódki. Choć znaczenie ma również długość czarteru.

Jaki jacht na wakacje?

Wybór żaglówki to prawie jak wybór samochodu. Jest to bardzo ważna sprawa, którą należy dobrze przemyśleć i wybrać model, który będzie właściwy do planowanego rodzaju wypoczynku. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że inne żaglówki będą się nadawać do żeglugi na morzu, inne zaś lepiej sprawdzą się na śródlądowych wodach. Wybór jachtu powinien być także podyktowany tym, kto będzie wchodził w skład załogi jachtu. W przypadku załogi mieszanej lub wypoczynku, w którym będą brać udział także dzieci, osobna kajuta z zamkiem czy łazienka na pokładzie będą wskazane. Wakacje to beztroski czas, który jednak wymaga zachowania zasad bezpieczeństwa, szczególnie na łódce czy jachcie.

Wakacje pod żaglami

Wybór miejsca wypoczynku będzie decydujący wobec ewentualności wynajęcia jachtu. Pod uwagę należy wziąć fakt, czy rejs będzie się odbywał na określonym obszarze, czy nie. Jakiekolwiek wypożyczenie jachtu czy łódki warto rozpocząć od negocjacji z armatorem. Przed podpisaniem umowy kluczowe jest ustalenie wszelkich szczegółów, takich jak ostateczna cena, która może zawierać dodatkowe opłaty, godzinę odbioru i zdania jachtu, a także kwestie odpowiedzialności materialnej za ewentualne uszkodzenia. W trakcie odbioru jachtu należy dokładnie przeczytać dołączony do umowy protokół wyposażenia i sprawdzić, czy na pewno znajdują się w nim wszystkie elementy. Jak podkreśla specjalista Rafał Kaziak Ralfi, przed decyzją o wypożyczeniu jakiegokolwiek sprzętu należy wziąć pod uwagę, iż pilotaż dużych żaglówek wymaga posiadania odpowiednich zezwoleń. Trzeba więc pamiętać, że bez nich rejs jachtem jest zabroniony.