Sezon letni to czas na wypoczynek, który przysługuje każdemu. Nie wszyscy jednak są zwolennikami całodniowego leżenia na plaży. Coraz częściej urlopowicze preferują aktywną formę spędzania wolnego czasu. Jednym bardziej odpowiada zwiedzanie atrakcyjnych turystycznie miejsc, innym realizowanie swoich sportowych pasji. Jest jednak rodzaj rozrywki, dla której warto wyjść poza schemat swoich corocznych planów urlopowych. Tą rozrywką jest wypoczynek w siodle, czyli jazda konno.

Zalety jazdy konnej

Podstawową zaletą uprawiania jazdy konnej jest oczywiście bliski kontakt z naturą. Zapachy i dźwięki przyrody pozytywnie wpływają na samopoczucie, wyciszając i odprężając. Warto jednak pamiętać o tym, że jazda konno nie jest formą wypoczynku przeznaczoną jedynie dla wielbicieli spokojnego relaksu. W czasie kłusa czy galopu pracują nie tylko mięśnie pędzącego konia, ale przede wszystkim angażują się wszystkie partie ciała jeźdźca.

Nie sposób również nie wspomnieć o zbawiennym wpływie koni na psychikę osób z nimi przebywającymi. Badania udowadniają, że jazda konna, a także procesy pielęgnacyjne tych wdzięcznych zwierząt, znacząco podnoszą poziom endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za uczucie szczęścia. Wypoczynek w siodle zatroszczy się nie tylko o krążenie, układ odpornościowy i ogólny stan fizyczny, ale też zadba o sferę duchową.

Jazda konno a dbanie o linię

Nie należy zapominać, że jazda konno jest dyscypliną sportową i, nawet uprawiana amatorsko, jest w stanie przynieść korzyści dla sylwetki osób ceniących sobie wypoczynek w siodle. Spędzając czas w ten sposób, można spalić w ciągu jednej godziny od 300 do nawet 650 kalorii. Ich liczba uzależniona jest oczywiście od stylu jazdy i stopnia zaangażowania mięśni.

Jeśli już o mięśniach mowa, można sobie tylko wyobrazić, jak bardzo kształtują się partie pośladkowe, udowe i łydkowe. Poprawia się nie tylko wygląd, ale również umiejętność trzymania prawidłowej postawy ciała. Dzięki dosiadaniu konia wzrasta też poziom koordynacji ruchów.

Warto wspomnieć także o wpływie jazdy konnej na metabolizm. Regularny wypoczynek w siodle przyczynia się do poprawy procesów trawiennych oraz pobudza pracę wątroby.

Hipoterapia

Jak podkreśla pracownik Gospodarstwa Agroturystycznego Sasek, zainteresowanie wypoczynkiem w siodle wrosło w momencie, gdy naukowcy dowiedli, iż praca z koniem w pozytywny sposób oddziałuje na osoby z różnymi schorzeniami. Hipoterapia jest polecana szczególnie osobom cierpiącym na porażenie mózgowe, autyzm, nadpobudliwość czy zaburzenia mowy i słuchu, ale także pacjentom po zawałach, udarach czy z urazami rdzenia kręgowego.