Na terenie całej Polski znajdziemy wiele miejsc, gdzie warto spędzić letnie wakacje. Prawdziwie wyjątkową atmosferę odnajdziemy jednak tylko na Mazurach. Przyjemny klimat, jaki oferuje Kraina Tysiąca Jezior, sprawia, że chce się tam wciąż wracać. Każdy znajdzie tam coś dla siebie – możemy spacerować i podziwiać piękne krajobraz lub zmagać się z żywiołem podczas żeglowania.

Wakacyjny rejs

Czy możemy wyobrazić sobie coś przyjemniejszego niż relaks na pokładzie, przy akompaniamencie łagodnych fal i szumu drzew? Chyba nie. To właśnie odnajdziemy na Mazurach. Wydaje się, że to tak popularny cel wakacyjnych wyjazdów, że trudno tam o ciszę i spokój. Nic bardziej mylnego! Są oczywiście miejsca zatłoczone, jednak możemy również znaleźć i te, gdzie dotarło niewielu turystów.

Takim miejscem jest Giżycko, „brama” Mazur Północnych. To świetny punkt początkowy dla wypraw żaglowych. Stąd Kanałem Giżyckim możemy popłynąć na jezioro Kisajno i dalej na Wyspę Kormoranów na jeziorze Dobskim i jeszcze dalej – możliwości jest wiele. Jeśli więc lubimy chwytać wiatr i zmagać się z żywiołami, możemy skorzystać z usług  czarteru łodzi oferowanych przez firmę, którą prowadzi Michał Kocz. A jeśli posiadamy własny jacht, to w jego warsztacie szkutniczym zlecić możemy wszelkie naprawy. Ci, którzy wolą mniej wymagającą formę spędzania czasu, ale pragną pozostać na jeziorze, mogą wybrać się na rower wodny.

Wypożyczalnia łodzi i jachtów to świetne rozwiązanie dla większości miłośników żeglowania. Mało kogo stać na utrzymywanie własnych, a czarter jachtów pozwala robić to, co się kocha. Wielu żeglarzy też na co dzień mieszka z daleka od mazurskich jezior i do Krainy Tysiąca jezior przyjeżdża tylko latem. Oferowane łódki i sprzęt są zawsze sprawdzone i wyposażone w nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu mamy pewność, że poradzą sobie w każdych warunkach – a na wodzie to kwestia kluczowa.

Atrakcje turystyczne

Spacerowicze chętnie udadzą się na plażę miejską, gdzie znajduje się urokliwe molo – pełniące rozmaite funkcje; miejsca wypoczynku, ale też falochronu oddzielającego port od jeziora. Panoramiczne spojrzenie na krajobraz roztaczający się wokół miasta zapewni nam platforma widokowa na szczycie wieży ciśnień, w której znajduje się również galeria oraz niewielkie muzeum mazurskie.

Dużą atrakcją są również zabytki w postaci zamku krzyżackiego pochodzącego z XIV wieku, który kiedyś był siedzibą prokuratora zakonnego oraz Twierdza Boyen – dziewiętnastowieczny pruski obiekt militarny zbudowany na planie sześcioramiennej gwiazdy.