Wady kończyn dolnych objawiają się na różny sposób. Do najczęstszych wad nóg należą krzywe kolana. Wada ta cechuje się nieustającym odchyleniem osi podudzi wobec osi ud na zewnątrz. Z tego powodu nogi układają się w kształt litery „X”. Zwykle nieprawidłowość ta ujawnia się w wieku 4-5 lat. Sposobów leczenia jest wiele. Niekiedy potrzebne są szyny oraz aparaty prostujące. Oto 5 ćwiczeń korekcyjnych na koślawe kolana.

Jakie są ćwiczenia na krzywe kolana?

Ćwiczenie 1: siady

Rehabilitacja lecznicza może się objawiać na różne sposoby.  Zestaw ćwiczeń na krzywe kolana powinien być wcześniej skonsultowany z lekarzem lub terapeutą. Zaliczają się do nich szczególnie siady. Siady mogą być ugięte i podparte, przerywane przez obijanie się o siebie podeszwy stóp lub skrzyżne. Oto propozycje siadów skrzyżnych:

  • Ustaw dłonie na kolanach. Ugnij ręce pod kątem prostym na wysokości kolan. Następnie spychaj kolana w dół całym ciężarem ciała. Używaj do tego siły ucisku rąk.
  • Poruszaj kolanami poprzez wstawanie ze skrzyżowanymi nogami.
  • Trzymaj ramiona wzdłuż tułowia. Potem przejdź do leżenia tyłem. Powtórz czynność.

Oprócz tego zaleca się siad prosty za pomocą piłki. Umieszcza się ją między kolanami, a ręce opiera za plecami. Wznosi się biodra w górę i przechodzi następnie do podporu tyłem.

Ćwiczenie 2: nożyce i przysiady

Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych z koślawością kolan wskazane jest wykonywanie nożyc pionowych. Ćwiczenie przebiega w ten sposób, że po ułożeniu się przodem, kładzie się na poziomie tułowia zwinięty ręcznik bądź kocyk. W takiej pozycji wykonuje się nożyce w pionie. Powinno się przy tym zachować w pełni wyprostowane nogi. Potem można przejść do wykonania przysiadu. Podeszwy stóp muszą się stykać, a ręce obejmować ich grzbiety. Łokcie powinny rozpierać kolana na zewnątrz. Przy tym robi się niewielkie opady korpusem.

Ćwiczenie 3: podskoki i tzw. autokorekcja przed lustrem

Na koślawe kolana pomocne jest także wykonywanie podskoków z umieszczoną między kolanami piłką. Do ćwiczeń można również wykorzystać gąbkę, woreczki, ciężarki, opaski i wałki z koca. Z kolei tzw. autokorekcję przed lustrem wykonuje się przodem lub bokiem. Koryguje się tak ustawienie z głowy, kolan, barków, stóp, łopatek, talii i brzucha. Po odpowiednim ustawieniu przeprowadza się marsz w tej postawie na zewnętrznych częściach stóp. Palce muszą być przy tym podwinięte w dół.

 Ćwiczenie 4: przyklęki i siady na krzywe kolana

Na krzywe kolana dobre będą ćwiczenia korekcyjne w formie przyklęków i siadów. Polegają na klęknięciu tak, by podudzia były blisko siebie. Pomiędzy kolanami zaleca się umieszczenie woreczka lub poduszeczki. Z pozycji klęczącej należy następnie przejść do pozycji stojącej. Do drugiego zadania potrzebny jest za to taboret i piłka. Siada się na stołku i z twardą piłką między kolanami wykonuje wyrzuty rąk (przodem w górę). Dopiero potem przechodzi się do stania.

Ćwiczenie 5: leżenie i stanie na koślawość nóg

Koślawe kolana często wiążą się z płaskostopiem. Poniższe ćwiczenia sprawdzą się u osób cierpiących na obie przypadłości. Ułóż się w tym celu przodem przy zachowaniu ugiętych w stawach kolanowych nóg. Ręce trzymaj nad czołem i wznoś ugięte nogi w górę. Następnie zmień postawę i stań w pozycji „skrzydełkowej”. Maszeruj na palcach przez ok. 1 min. Stopy trzymaj do wewnątrz lub podkurczaj je.

Do przeprowadzania ćwiczeń na koślawe kolana należy wybrać miejsce w temperaturze nie niższej niż 18 °C. Może to być pokój, ale też ogród, taras czy trawnik. Można je wykonywać boso na trawie, kocu, dywanie, podłodze czy macie. Ćwiczenia najlepiej przeprowadzać przed posiłkiem w popołudniowych godzinach, najlepiej przez 30-40 min. Indywidualny zestaw ćwiczeń należy jednak ustalić z lekarzem specjalistą. Czasem konieczne jest stosowanie wkładek oraz leczenie współwystępującego płaskostopia.