Piękna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu z rodziną czy przyjaciółmi lub tez samodzielnie – uprawiając sport. Idealnym miejscem, gdzie możemy to robić, jest park miejski. Już od dawna nie jest to jedynie wycinek zieleni w zatłoczonej przestrzeni miasta, ale centralny punkt wielu form aktywności. Co więc powinno się w nim znaleźć, aby przyciągał mieszkańców? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Mała architektura

Park miejski to nie tylko kręte alejki, ogromne połacie trawy i bujnie rozwijające się drzewa. To przede wszystkim pomysłowo wkomponowane obiekty małej architektury, które zachęcają do odpoczynku na łonie natury. Powinny one zostać zaprojektowane i wpasowane w przestrzeń parku tak, aby tworzyły razem z nim jedną całość, a zarazem cechowały się nowoczesnym charakterem.

Firma Fiemar to producent ławek miejskich wykonywanych z drewna oraz żeliwa lub stali. Nie bez powodu wybrał te materiały do wyrobu swoich produktów. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że drewno w parku jest jak najbardziej na miejscu – ten naturalny, ekologiczny materiał idealnie pasuje do roślinnego otoczenia. Żeliwo oraz stal są natomiast trwałe i wytrzymałe. Doskonale sprawdza się na świeżym powietrzu, gdzie nieustannie narażone są na działanie czynników atmosferycznych – deszczu, śniegu, gradu, wiatru czy ostrego słońca. Te same materiały wykorzystywane są też do produkcji mebli ogrodowych. Dają one ogromne możliwości kreacyjne – wszystkie trzy można w dowolny sposób wycinać, rzeźbić czy też łączyć, co pozwala stworzyć niepowtarzalne elementy parkowego krajobrazu. Ponadto duża waga ławek z żeliwa sprawia, że wykonane z niego ławki są trudne do podniesienia i przeniesienia, dzięki czemu wandale nie będą w stanie ich uszkodzić. Dobrze też prezentować będzie się przestrzeń miejska, jeśli ławki parkowe i ławki miejskie – te znaleźć możemy na deptakach czy rynkach – stworzone są według tego samego projektu.

Ławki oraz stoły w parku dają możliwość zatrzymania się na chwilę, by cieszyć się miłą atmosferą lub też urządzić piknik z rodziną na świeżym powietrzu. To jednak nie wszystko, co możemy robić. W parku miejskim powinien znaleźć się również amfiteatr, gdzie organizowane będą koncerty, festyny i inne podobne wydarzenia. Budowa takiego obiektu może być inicjatywa mieszkańców osiedla – przeprowadzoną w porozumieniu z władzami miasta.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych

W parku miejskim nie może zabraknąć też placu zabaw, na którym dzieci będą mogły swobodnie, ale bezpiecznie spędzać słoneczne popołudnia. Znajdujące się na nim zjeżdżalnie czy huśtawki muszą spełniać liczne wymogi i być utrzymane w stanie, który nie stwarza zagrożenia dla życia. Obiekty te powinny być konstruowane z mocnych materiałów – podobnie jak w przypadku ławek miejskich i tu świetnie sprawdzają się drewno oraz stal.

Coraz większą popularnością cieszą się tez siłownie na świeżym powietrzu. Młodzież oraz dorośli w każdym wieku chętnie z nich korzystają, a ich ogromną zaletą jest to, że można korzystać z nich za darmo.