Co obejmuje opieka informatyczna w szkołach?

Materiał partnera
2019-08-27

W naszych czasach dostęp do nowoczesnych technologii oraz zasobów Internetu jest niezbędny. Szkoły i placówki edukacyjne nie są tu wyjątkiem i dlatego inwestują one w sprzęt oraz rozwiązania z zakresu sieci komputerowych. W celu zapewnienia uczniom, studentom, czy podopiecznym, placówki oświatowe zazwyczaj korzystają z usług profesjonalnych firm z branży informatycznej. Co obejmuje ich działalność?

Obsługa systemów komputerowych

W szkołach i innych ośrodkach edukacyjnych wyróżnić możemy kilka aspektów, na których gruncie wykorzystywane są komputery oraz możliwości sieci komputerowych. Są to przede wszystkim pracownie komputerowe i czytelnie multimedialne. Również administracja szkoły nie może sprawnie funkcjonować bez odpowiednio przystosowanej sieci komputerowej. Ponadto coraz częściej w edukacji znajdują zastosowanie rozmaite platformy e-learningowe.

Firmy informatyczne, takie jak Effolan, wychodzą naprzeciw tym potrzebom i oferują szkołom specjalistyczny pakiet usług. Wśród działań prowadzonych na rzecz tych placówek wymienić należy:

  • opiekę i administrację komputerami, sieciami komputerowymi w pracowniach komputerowych oraz czytelniach multimedialnych;
  • opiekę i administrację komputerami i siecią komputerową administracji szkoły;
  • tworzenie nowych i modernizowanie obecnych pracowni komputerowych;
  • uruchamianie pracy w chmurze oraz platform e-learningowych;
  • pomoc w pracy z systemami elektronicznego obiegu dokumentów, takich jak EPFRON, SIO czy HERMES;

Od 2009 roku w polskich szkołach możliwe jest stosowanie dziennika elektronicznego do rejestracji przebiegu nauczania. Wprowadzenie tego rozwiązania do placówki to jednak proces wymagający udziału specjalistów z branży IT, którzy zajmą się przygotowaniem szkoły, pomocą w dopełnieniu formalności oraz udzielą profesjonalnych porad.

Urządzenia i systemy komputerowe

Poprawne działanie komputerów oraz sieci komputerowych uzależnione jest w dużym stopniu od ich poprawnego montażu i właściwego użytkowania. Tu również pomogą nam specjaliści z branży informatycznej.

Mogą oni zająć się między innymi montażem systemu kontroli dostępu do pokoju nauczycielskiego, sal lekcyjnych czy innych pomieszczeń. Rozwiązanie to pozwala zrezygnować z użytkowania tradycyjnego klucza, co zwiększa bezpieczeństwo placówki. W zakresie usług firmy informatycznej leży ponadto montaż, rozbudowa oraz serwis monitoringu wizyjnego, a także sieci i centrali telefonicznych czy domofonów. Tablice interaktywne w pracowniach multimedialnych również powinny być montowane przez profesjonalistów. Właściwe użytkowanie nowoczesnych technologii w szkole jest możliwe dzięki szkoleniom dla nauczycieli, jakie prowadzą firmy informatyczne.

Opracowanie artykułu: