Koniec roku to zawsze czas dużych wyprzedaży. Rozpoczyna je słynny Black Friday, lecz na tym dniu szaleństwa zakupowe się nie kończą. Cyber Monday to kolejna okazja do zrobienia zakupów w promocyjnych cenach, tym razem jednak wyłącznie w sklepach internetowych. Kiedy jest Cyber Monday, jakie produkty będą przecenione i czy warto korzystać z obniżek przygotowanych przez sklepy online? Sprawdź!

Cyber Monday – co to jest za dzień?

Cyber Monday obchodzony jest co roku w pierwszy poniedziałek po Black Friday. Jest to dzień wyprzedaży w sklepach internetowych, który jest odpowiedzią na coraz większą popularyzację zakupów w sieci.

Idea Cyber Monday, podobnie jak Black Friday przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam w 2005 roku odbyły się pierwsze internetowe wyprzedaże określone mianem Cyber Monday. Tego dnia nastąpił ogromny wzrost zainteresowania konsumentów zakupami w Internecie, a e-sklepy odnotowały znaczne zyski. W kolejnych latach święto to stawało się coraz bardziej popularne i rozprzestrzeniało się na inne kraje. Obecnie obchodzone jest już nie tylko w Stanach, ale także w Ameryce Południowej, Europie czy Japonii.

Cyber Monday 2020 – kiedy przypada?

Cyber Monday jest dniem ruchomym i wypada zawsze w pierwszy poniedziałek po Black Friday, który z kolei Amerykanie obchodzą po Święcie Dziękczynienia. W Polsce jest to poniedziałek zaraz po ostatnim piątku listopada. W tym roku Cyber Monday świętować będziemy zatem 30 listopada.

Niektóre sklepy internetowe oferują specjalne promocje wcześniej, a więc już w Black Friday.  Wyprzedaż trwa wówczas kilka dni i nosi nazwę Black Weekend, a czasami nawet cały tydzień – Black Week. Część e-sklepów przygotowuje jednak specjalne rabaty właśnie w poniedziałek. Warto więc mieć to na uwadze, jeśli planujemy zakupy w sieci.

Czy Cyber Monday jest popularny w Polsce?

Cyber Monday coraz bardziej zyskuje na popularności, choć wciąż nie jest to święto tak znane, jak Czarny Piątek. W tym roku jednak Polacy ze względu na obostrzenia i reżim sanitarny, które są spowodowane pandemią koronawirusa, chętniej wybierają zakupy w Internecie. Z tego właśnie powodu zapewne sklepy internetowe będą oferować wysokie i kuszące rabaty, niektóre nawet do -70%. Warto wcześniej śledzić strony WWW ulubionych sklepów, ich profile w mediach społecznościowych oraz zapisać się do newsletterów. W ten sposób dowiemy się, jakie promocje przygotowały na ten wyjątkowy dzień poszczególne marki.

Jakie sklepy organizują duże wyprzedaże z okazji Cyber Monday? Przede wszystkim są to sklepy ze sprzętem elektronicznym, z odzieżą i obuwiem, sprzętem sportowym, grami komputerowymi czy z zabawkami. Dzień ten jest więc dobrą okazją, by tanio i szybko kupić prezenty świąteczne dla swoich najbliższych.

Czy warto skorzystać z wyprzedaży z okazji Cyber Monday?

Zakupy w Cyber Monday to idealny pomysł dla osób, które chcą zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas. Korzystanie z atrakcyjnych obniżek to dobre rozwiązanie dla naszego budżetu domowego. Ceny wielu produktów są bowiem nawet kilkadziesiąt procent niższe. Ponadto zakupy możemy zrobić szybko, za pomocą komputera czy smartfona, bez konieczności wychodzenia z domu i tracenia czasu w długich kolejkach. W obecnym czasie przekonującą zaletą jest także oczywiście bezpieczeństwo, gdyż nie musimy narażać swojego zdrowia z powodu kontaktu z tłumem w centrach handlowych.

Jak wiemy, przełom listopada i grudnia to dobry czas na kupowanie prezentów świątecznych i to nie tylko ze względu na ceny. Lepiej nie czekać z tym do ostatniej chwili, gdyż im bliżej świąt, tym mniejszy wybór produktów oraz więcej nerwów i wątpliwości, czy aby na pewno ze wszystkim zdążymy. Składając zamówienie w Cyber Monday, trzeba oczywiście liczyć się z tym, że czas dostawy może być nieco dłuższy ze względu na dużą liczbę zamówień, jednak zawsze mamy gwarancję, że produkt trafi w nasze ręce przed Bożym Narodzeniem.

Black Week - co jeszcze warto wiedzieć?

Trzeba jednak pamiętać, by nasze zakupy były zawsze rozsądne, przemyślane i nie były robione pod wpływem emocji. Kupujmy więc tylko to, co naprawdę jest nam potrzebne. Poza tym należy uważać na niektórych sprzedawców. Niestety niektórzy z nich w nieuczciwy sposób, miesiąc lub dwa przed Black Friday, zawyżają ceny swoich produktów, by potem na czas wyprzedaży je obniżyć i sprzedać towar w cenie regularnej. Aby nie dać się oszukać warto wcześniej śledzić wysokość cen oraz kupować tylko w sprawdzonych sklepach.