Optymalna temperatura pomieszczenia jest jednym z czynników, które sprawiają, że jest ono komfortowe. W sytuacji, gdy za oknem przekracza ona trzydzieści stopni Celsjusza, a szeroko otwarte okna nie dają żadnej różnicy, musimy zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Dużą popularnością cieszą się proste wentylatory biurkowe lub stojące, ale warto też rozważyć montaż instalacji klimatyzacyjnej.

Czym są rooftopy?

Słowo „rooftop” oznacza po polsku po prostu „dach”. Rooftopy to zatem nic innego jak urządzenia klimatyzacyjne montowane na dachach budynków. W jednej obudowie zawarty mamy cały system, który cechuje się wielofunkcyjnością – może bowiem odpowiadać zarówno za chłodzenie, jak i ogrzewanie pomieszczeń, a ponadto również za odzysk ciepła. Nie musi on współpracować z innymi urządzeniami, by spełniać swoją funkcję.

Na rynku dostępne są rooftopy gazowe wyposażone w moduły kondensacyjne z bezpośrednią wymianą ciepła oraz niezależne obiegi chłodnicze z pompą ciepła – w takim systemie ciepło przekazywane jest bez uczestnictwa pośrednika, co skutecznie eliminuje jego straty. Tym samym otrzymujemy instalację, która sprawdzi się w zakresie ogrzewania nadmuchowego, klimatyzacji, wentylacji, osuszania, wymiany i filtrowania powietrza.

Rooftop jest lekką konstrukcją, którą montować można na kilka sposobów – podłączając kanały wentylacyjne od dołu lub od boku urządzenia. Kompaktowość, czyli zgromadzenie wszystkich podzespołów w jednej budowie sprawia, że instalacja przebiega szybko. Doświadczonej firmie, takiej jak SSC Serwis Systemów Chłodniczych, nie zajmie to wiele czasu.

Zalety i zastosowanie rooftopów

Obok wspomnianej już wielofunkcyjności, kompaktowości i łatwości montażu wymienić możemy tu ekologiczny charakter rooftopów. Moduł odzysku ciepła zapewnia oszczędności w zakresie ogrzewania budynku, a to korzystne dla środowiska. Sama jego konstrukcja zapewniać energooszczędność.

Ze względu na miejsce, gdzie rooftop jest umieszczany, cechuje się on ponadto wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne. To wytrzymałe i niezawodne urządzenie. Sterowane jest natomiast za pomocą nowoczesnego systemu automatyki.

Urządzenia klimatyzujące tego rodzaju znajdują zastosowanie w budynkach o dużej powierzchni. Warunkiem ich wydajności są zbliżone pod względem temperatury i wilgotności warunki panujące w obsługiwanych pomieszczeniach. Rooftopy świetnie sprawdzają się centrach handlowych, hotelach czy też zakładach produkcyjnych, a także innych miejscach, gdzie znaczenia ma utrzymanie optymalnych warunków powietrza.