System zabezpieczenia domu obejmuje różne mechanizmy, które służyć mają przede wszystkim ochronie mienia i domowników przed losowymi wypadkami spowodowanymi nieszczelnością lub uszkodzeniem instalacji elektrycznej czy gazowej. Niewątpliwie najpoważniejsze straty powoduje ogień i zatrucie tlenkiem węgla, zwanym czadem. Jak zabezpieczyć dom przed takimi sytuacjami? Jakie czujniki warto zamontować?

Ochrona przeciwpożarowa

Ogień to jeden z najniebezpieczniejszych żywiołów z jakimi musi mierzyć się człowiek. Pożar niesie ze sobą zazwyczaj tragiczne w skutkach konsekwencje, powodując nieodwracalne szkody oraz straty materialne. Najczęstsze przyczyny pożarów w domu to nieprawidłowe zabezpieczenie instalacji elektrycznej i awarie z tym związane, błędne użytkowanie urządzeń grzewczych, np. kominków oraz pozostawienie podłączonych do sieci urządzeń elektrycznych. By zapobiec takim sytuacjom warto wyposażyć dom w system ochrony przeciwpożarowej, czyli  wykrywanie dymu, oddymianie czy detektory gazów. Jego zadaniem jest wykrywanie pożaru, co wiąże się ze wzrostem temperatury, obecnością dymu czy płomienia oraz uruchomieniem alarmu dźwiękowego sygnalizującego pojawienie się zagrożenia. Jak mówią specjaliści z Pro-System, czujnik dymu i czujnik czadu nie uchronią przed pożarem, jednakże mogą realnie przyczynić się do szybkiej reakcji i zawiadomienia służb. Ich podłączenie do systemu alarmowego daje możliwość uruchomienia specjalnych zraszaczy gaszących ogień, co w znacznym stopniu wyeliminuje zagrożenie. Wśród czujników dymu można wyróżnić:

  • Termiczny – reagujący na różnice temperatury w pomieszczeniu
  • Optyczny – reagują na pojawienie się dymu, najbardziej skuteczne są multisensorowe, potrafiące wykryć obecność czadu lub innych gazów, jak np. tlenku azotu.

Czad ze względu na swoje właściwości, jest bezbarwny, bezwonny i nie podrażnia oczu. Już niewielkie jego stężenie w pomieszczeniu możne spowodować zatrucie i śmierć, nawet w ciągu 30 minut. Jest nieco lżejszy od powietrza, co sprawia, że miesza się z powietrzem i rozprzestrzenia się w nim.

Dodatkowe systemy

Systemy oddymiania pożarowego zapewniają bezpieczną ewakuację z miejsc zagrożonych pożarem. Dzięki niemu automatycznie otwierane są okna lub klapy dachowe, co powoduje odprowadzenie dymu i innych trujących substancji  na zewnątrz. System ten składa się z centrali i przycisków oddymiania, czujników, systemu napędowego, okien i klap oddymiających,  a także kurtyn domowych. Detektory gazu to z kolei urządzenia, których celem jest wykrycie zagrożenia jeszcze przed jego wystąpieniem lub w najwcześniejszym jego stadium i uruchomienie środków zaradczych, czyli np. wentylacji. Co ważne, montaż wszelkiego rodzaju systemów zabezpieczających dom oraz inne budynki przed pożarami powierzyć specjalistom, np. firmie Pro-System, posiadającym niezbędne certyfikaty i zezwolenia. Współczesne systemy przeciw pożarowe to oparte na zaawansowanej technice instalacje, wymagające profesjonalnego podejścia, a przede wszystkim zachowania wszelkich środków ostrożności. Bezpieczeństwo to bowiem podstawa ich pracy.