Odpowiednio zorganizowany przepływ towarów w magazynach wielkopowierzchniowych jest kluczem do sprawnej obsługi zarówno ich nadawców, jak i odbiorców. W branży logistycznej szczególne znaczenie ma zastosowanie w tym zakresie zaawansowanych narzędzi informatycznych, jakim jest między innymi system WMS. Pozwala to na bieżące kontrolowanie obrotu przesyłkami i strukturyzację nawet wielu magazynów w różnych lokalizacjach.

Czym jest system WMS?

Rozwinięciee skrótu stanowi angielskie sformułowanie Warehouse Management System, które oznacza magazynowy system informatyczny, służący do zarządzania ruchem znajdujących się w nim produktów. To narzędzie przydatne szczególnie w dziedzinie logistyki, gdzie dziennie obsługuje się setki, a czasem nawet i tysiące przesyłek od różnych nadawców, kierowanych do odmiennych odbiorców. Dzięki niemu możliwa jest bieżąca kontrola nad zasobami magazynowymi, ich położeniem, a także procesem obrotu. Można weryfikować zarówno całe partie towarów, jak i pojedyncze produkty, co daje w każdym momencie szczegółowy obraz stanu magazynowego. Ponadto system WMS pozwala na tworzenie etykiet, ich sczytywanie oraz wprowadzanie zwartych na nich informacji do systemu. Dostawcą tego rodzaju rozwiązań dla różnych branż jest między innymi firma Novacura, której polski oddział mieści się w Krakowie.

W jaki sposób działa system WMS?

Może stanowić wbudowany moduł istniejącego już w firmie systemu ERP lub funkcjonować jako osobna aplikacja wspierająca jego działanie. Zasada funkcjonowania narzędzia WMS polega na tym, że administrator tworzy na platformie wirtualny magazyn, który następnie uzupełnia konkretnymi, rzeczywistymi lokalizacjami konkretnych budynków składowych, jak również ich strukturą (korytarze, regały, półki, strefy). Każda z nich znakowana jest unikalną etykietą identyfikacyjną i ma przypisanego magazyniera. Taki podział ułatwia wspomnianą już wcześniej kontrolę nad przepływem towaru i obrazuje, w jakiej strefie obecnie się znajduje: przyjęcia, składowania (możliwą do podziału na podkategorie ze względu na przykład na rodzaj przesyłek), wysyłki. Taka funkcjonalność systemu WMS w logistyce w znaczny sposób przyczynia się do optymalizacji działania pracowników, skraca czas obrotu towarem i zapobiega powstawaniu chaosu, w wyniku którego poszczególne przesyłki mogą się zagubić bądź zostać błędnie przydzielone.

Jakie funkcje systemu WMS są niezbędne?

Oczywiście poszczególne parametry narzędzia należy dopasować zgodnie do potrzeb danego przedsiębiorstwa i profilu jej działalności w procesie przepływu towarów. Niemniej jednak dobry system WMS powinien bezbłędnie identyfikować poszczególne przesyłki i pozwalać na płynną, nieustanną kontrolę stanu magazynowego w różnych jego strefach. Tego rodzaju narzędzie będzie istotnym ułatwieniem w trakcie wykonywania inwentaryzacji. Ponadto dobrze skonfigurowane oprogramowanie przyczyni się do optymalizacji w zakresie planowania wysyłek, jak również czasu ich składowania. W ten sposób bez problemu można dopasować metodę wykorzystania posiadanych zasobów. Niezwykle ważna funkcja to również nadawanie konkretnych uprawnień poszczególnym pracownikom w kwestii obsługi systemu, co eliminuje prawdopodobieństwo zaistnienia błędu.