Prawidłowe zaprojektowanie lokalnej sieci komputerowej w firmie jest konieczne do poprawnego i szybkiego działania Internetu, sprawnego przesyłu danych i zasobów między urządzeniami oraz zabezpieczenia danych w przypadku niespodziewanej awarii. Czym dokładnie jest sieć komputerowa, co wchodzi w jej skład oraz jak wygląda budowa sieci LAN w przedsiębiorstwie?

Sieć komputerowa i jej rodzaje

Sieć komputerową można definiować jako zbiór komputerów i innych urządzeń takich jak drukarka, telefon czy skaner, które łączą się ze sobą przy pomocy kanałów komunikacyjnych oraz oprogramowania. Za pomocą powstałej sieci możliwe jest przekazywanie wzajemnie informacji, a także udostępnianie danych i zasobów między urządzeniami. 

Podział sieci komputerowych można dokonać z uwzględnieniem różnych kryteriów. Do najczęściej wybieranych należy jednak podział ze względu na zasięg sieci. Można tu wyróżnić takie sieci komputerowe jak sieć LAN, MAN oraz WAN. Sieć LAN, czyli lokalna sieć komputerowa służy do połączenia kilku urządzeń jednak na małym obszarze takim jak gospodarstwo domowe, biuro lub zakłady pracy. Kolejna sieć, MAN używana jest głównie w dużych miejskich metropoliach, natomiast sieć WAN jest rozległą siecią komputerową służącą do połączenia urządzeń na dużych odległościach.

Lokalna sieć komputerowa

Prawie każda mała bądź średnia firma posiada własną sieć komputerową LAN. Sieć ta swoim zasięgiem może obejmować od jednego do nawet kilku pomieszczeń na różnych kondygnacjach budynku. W celu utworzenia sieci LAN niezbędne jest przede wszystkim tak zwane serce sieci, czyli router. Jego zadaniem jest odbiór sygnału od dostawcy Internetu i przekazanie go na pozostałe urządzenia podpięte pod sieć komputerową. Następnie w skład sieci komputerowej wchodzi okablowanie strukturalne składające się z wszelkich przewodów danej sieci. Kolejnym elementem jest switch, czyli przełącznik, który umożliwia podłączenie do sieci danej liczby urządzeń takich jak komputery, laptopy, drukarki, telefony. Jeśli w firmie występuje mało urządzeń jego rolę zastępuje router. W skład sieci lokalnej wchodzi również dysk NAS, który daje możliwość podłączenia do sieci zasobów firmowych znajdujących się na dyskach twardych. Poza tym na sieć lokalną składają się również przewodowe bądź bezprzewodowe karty sieciowe znajdujące się w każdym komputerze oraz oczywiście WIFI.

Lokalną sieć komputerową można stworzyć samodzielnie bądź zlecić jej wykonanie specjalistom takim jak ROST Inteligentne Systemy Informatyczne z Rotmanki w województwie Pomorskim. Podczas procesu budowy sieci należy pamiętać o wszelkich normach oraz założeniach klienta dotyczących jakości używanego sprzętu.

Kupując sprzęt niezbędny do utworzenia sieci LAN warto pamiętać o urządzeniach dodatkowych takich jak zasilacz awaryjny, dodatkowy dysk NAS lub switch. Jest to ściśle związane z poniesieniem dodatkowych kosztów jednak zakup dodatkowego sprzętu daje gwarancję bezpieczeństwa podczas awarii, przerwach w dostawie prądu oraz niespodziewanej utraty danych. Ponadto podczas budowy lokalnej sieci komputerowej zaleca się użycie kabli światłowodowych, które mają większą odporność na zakłócenia.