Outsourcing to usługa, która umożliwia przedsiębiorcom wynajęcie zewnętrznej firmy, która zajmie się realizacją określonych zadań w danym zakładzie pracy. Zdecydowanie najczęściej wybieranym rodzajem outsourcingu jest kompleksowa opieka IT. To jedna z najszybciej rozwijających się branż. Dzięki pomocy niezależnych specjalistów, przedsiębiorcy nie muszą tworzyć działu informatycznego w swojej firmie. Jakie zalety się z tym wiążą?

Zdecydowanie niższe koszty

Korzystanie z usług firm outsourcingowej to jeden z popularnych sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia własnej działalności gospodarczej.  Przedsiębiorcy nie muszą zatrudniać informatyków na etat ani przeznaczać osobnego pomieszczenia na stanowiska ich pracy. Nie ma konieczności inwestowania w szkolenia personelu ani opłacania składek ubezpieczeniowych.  Pracodawca nie musi też kontrolować wydajności swoich podwładnych. Firma outsourcingowa- taka jak np. Alfanet- może świadczyć na rzecz usługobiorców jedynie wybrane usługi bądź zaoferować ich pełen pakiet.  

Brak problemów kadrowych

Zatrudnienie firmy outsourcingowej to gwarancja bezpieczeństwa informatycznego firmy niezależnie od dostępności pracowników. Niezależni specjaliści dostępni są zawsze wtedy, kiedy ich potrzebujemy. Pracodawca, który zdecyduje się na usługi tego rodzaju, nie musi spodziewać się żadnych problemów wynikających np. z długotrwałego zwolnienia chorobowego zatrudnionego w firmie informatyka. Ponadto przeprowadzenie rekrutacji do działu IT oraz szkolenia pracowników wiążą się ze sporymi kosztami. Jeżeli podwładny odejdzie z pracy po kilku miesiącach, będzie to duża strata finansowa dla firmy.

Nowoczesne technologie w zasięgu ręki

Decydując się na outsourcing IT pracodawca rezygnuje nie tylko z konieczności zatrudnienia informatyków w firmie, ale też nie musi inwestować w najnowszy sprzęt, systemy, oprogramowania oraz ich systematyczną aktualizację. Wszystko to zapewniają niezależni specjaliści w ramach umowy współpracy. Outsourcing IT to także dostęp do wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców, którzy wyróżniają specjalistyczną wiedzą informatyczną. Znalezienie informatyków o podobnych kompetencjach może być nie lada wyzwaniem dla pracodawców, którzy pragną stworzyć własny dział IT.

Ograniczenie ryzyka ewentualnych awarii

Awaria systemu w firmie może skutecznie utrudnić pracownikom wykonywanie ich codziennych obowiązków. Dodatkowo wprowadza nerwową atmosferę i chaos w rozkład dnia pracy. Dostawcy, którzy oferują outsourcing, przejmują opiekę nad serwerami, kopiami zapasowymi oraz oprogramowaniem, kontrolując przebieg wszystkich procesów. Dzięki temu mogą oni niezwłocznie zareagować w przypadku wystąpienia awarii. Pozwala to uniknąć ewentualnych przestojów w pracy, a co za tym idzie- strat finansowych w firmie.