Awarie sprzętu RTV i AGD: wymieniać czy naprawiać?

Materiał partnera
2019-05-21
naprawa laptopa

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na zakup nowego sprzętu RTV lub AGD, zamiast naprawienie starego. I choć jeszcze kilkanaście lat temu było to nie do pomyślenia, obecnie coraz więcej osób rezygnuje z naprawy. Należy pamiętać, że jest to rozwiązanie nie tylko nieekonomiczne, ale też nieekologiczne. Dlaczego warto naprawiać zepsutą elektronikę i czy zawsze uda się to zrobić?

Dlaczego niektórzy nie serwisują elektroniki?

Wynika to przede wszystkim z jej niskich cen. Rozwój technologiczny postępuje tak szybko, że w modele dostępne trzy lata temu są dziś tańsze o nawet kilka tysięcy złotych. W dzisiejszych czasach niemal każdy w Polsce może sobie pozwolić na płaski telewizor o pokaźnych wymiarach. Za czasów naszych dziadków raz zakupione urządzenie musiało służyć wiele lat, gdyż nie tylko były one drogie, ale przede wszystkim bardzo trudno dostępne. Ludzie decydują się na zakup nowej elektroniki głównie dlatego, że jest to o wiele łatwiejsze rozwiązanie. Stary sprzęt można wyrzucić lub odsprzedać, a na jego miejsce pojawiają się nowe urządzenia, które przy sprzyjających wiatrach będą sprawne przed kolejnych kilka lat. Należy jednak pamiętać, że w ten sposób znacznie przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska. Zamiast wyrzucać na śmietnik, warto odsprzedać za choćby symboliczną kwotę lub podarować sprzęt potrzebującym.

Czy opłaca się naprawiać?

Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem byłoby naprawianie sprzętu we własnym zakresie, jednak wymaga to odpowiednich kwalifikacji. Specjaliści z PRAM (autoryzowanego serwisu elektroniki marki Sony) podkreślają, że najgorsze co można zrobić to zabierać się za samodzielną naprawę, kiedy nie mamy żaden wiedzy w zakresie elektroniki. Regularnie do ich serwisu trafiają sprzęty, które zostały całkowicie zepsute podczas amatorskich napraw. Gwarancją opłacalności naprawy może być szybkie zdiagnozowanie problemu. Bardzo często drobne usterki są bagatelizowane, dopóki nie wystąpi poważna awaria, uniemożliwiająca korzystanie z danego urządzenia. Na tym etapie zwykle trudno jest naprawić sprzęt na tyle, aby znów funkcjonował jak nowy.

 

Do serwisu elektroniki warto wybrać się w przypadku, gdy:

  •     zauważysz, jakiekolwiek niekorzystne zmiany w funkcjonowaniu urządzenia;
  •     urządzenie niespodziewanie wyłącza się lub resetuje;
  •     dostrzegasz uszkodzenia mechaniczne, mogące wpływać na komfort korzystania;
  •     przypadku monitorów i ekranów – gdy pojawi się nawet najmniejszy problem z obrazem (martwy piksel, problem z oświetleniem, nieprawidłowe wyświetlanie kolorów itd.)
Opracowanie artykułu:

Pram Serwis RTV Sony

ul. Połczyńska 115 B, 01-303 Warszawa Bemowo, mazowieckie
e-mail
www