Blog Panoramy Firm

Czym jest system inteligentnego sterowania domem?

Materiał partnera
2019-07-18
Panel intelgientnego sterowania na tablecie

Automatyzacja już dawno wykroczyła poza mury fabryk. Jest teraz stałym elementem naszego codziennego życia, a postępujący rozwój technologii sprawia, że oferuje coraz atrakcyjniejsze rozwiązania. Inteligentny dom to budynek wyposażony w nowoczesne instalacje, które zwiększają bezpieczeństwo oraz wygodę mieszkańców. Coraz częściej decydujemy się na montaż tych systemów w naszych domach i mieszkaniach.

Cechy inteligentnego domu

Tym, co wyróżnia inteligentny dom na tle innych budynków, jest jeden z trzech rodzajów systemów zarządzania:

 • BMS (Building Management System),
 • IBMS (Integrated Building Management System),
 • IIBMS (Intelligent Integrated Building Management System).

Instalacje te pozwalają zdalnie zarządzać układami oraz urządzeniami znajdującymi się w obrębie budynku. Sprzyjają one przy tym podniesieniu energooszczędności oraz wydajności całego domu. Inteligentny dom często wykorzystuje też rozwiązania ekologiczne, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Wraz z rozwojem technologii oraz wzrostem zainteresowania nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie budownictwa rośnie również dostępność systemów inteligentnego sterowania. Warto przy tym wiedzieć, że sprawdzają się one nie tylko w domach jednorodzinnych, ale mogą być stosowane również w mieszkaniach. W tym celu wykorzystywane są moduły bezprzewodowe, które służą do zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem oraz pracą urządzeń domowych. Możemy sterować tymi funkcjami według naszych potrzeb – na przykład ustawić ogrzewanie tak, by wyłączało się podczas naszej nieobecności lub pracowało w ustalonych porach.

Instalacja systemu inteligentnego sterowania

Najwięcej możliwości daje zaplanowanie instalacji smart home już na etapie budowy. Jeśli jednak nie chcemy podejmować decyzji tak wcześnie, możemy zdecydować się na wykonanie instalacji elektrycznej w architekturze gwiazdy z obwodami zakończonymi w szafie sterowniczej. Dzięki temu możliwe będzie jej uruchomienie w tradycyjnej postaci lub też połączenie jej z wybranym systemem zarządzania.

Sam projekt powinien zostać stworzony na podstawie tego, jakie funkcje ma on pełnić w naszym domu czy mieszkaniu. Na Inteligentny dom mogą składać się:

 • instalacja centralnego ogrzewania,
 • instalacja podgrzewania ciepłej wody,
 • wentylacja wraz z rekuperacją i klimatyzacja,
 • instalacja pompy ciepła z wymiennikiem,
 • instalacja kolektorów słonecznych,
 • ogrzewanie podłogowe,
 • instalacja alarmowa,
 • system żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych.

Montaż instalacji powinien zawsze wykonywać elektryk. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaangażowanie firmy specjalizującej się w instalacjach inteligentnego domu, takiej jak KS-Instal System. Możemy wówczas liczyć nie tylko na profesjonalne wykonanie, ale również doradztwo w zakresie projektu systemu.