Drukarka 3D, urządzenie, które już od kilku lat pobudza wyobraźnie milionów na całym świecie. Zresztą, trudno się dziwić, wizja tworzenia przedmiotów w domowym zaciszu bez specjalnych umiejętności brzmi niebywale atrakcyjnie. Sprawdź, na czym polega drukowanie 3D, co można wydrukować przy pomocy trójwymiarowej drukarki i jakie są jej rodzaje.  

Drukarka 3D – kiedy powstał pierwszy model? 

W 1996 roku pierwszy raz padło pojęcie druk 3D, choć pierwsze próby drukowania przestrzennego to lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku, a dokładnie rok 1984. W kolejnych dekadach wraz z ogólnym wzrostem technologicznym zaczęły rozwijać się również drukarki 3D. W ten sposób już w 2006 roku wyprodukowano modele przeznaczone do użytku w domowym zaciszu. 7 lat później tego typu urządzenia trafiły do ogólnej sprzedaży. 

Jak działa drukarka 3D?

Zapewne wielu zadaje sobie pytanie, w jaki sposób działa drukarka 3D? Oczywiście istnieje więcej niż jeden model tego typu urządzenia, jednak we wszystkich przypadkach zasada drukowania przestrzennego jest podobna. 

Wydruki 3D składają się z warstw. Drukarka tworzy nowy przedmiot, nakładając kolejne jego poziomy. Im warstwa jest mniejsza, tym wydruk uważany jest za bardziej jakościowy. Odpowiednikiem tuszu w drukarkach 3D jest tzw. filament, który przygotowywany jest z tworzywa termoplastycznego np. plastiku, żywicy lub metalu i sprzedawany w specjalny zwojach. 

Proces drukowania nie może obyć się bez przygotowania odpowiedniego projektu 3D w programie komputerowym. To oprogramowanie właśnie kontroluje pracę i wysyła komendy do urządzenia, które umieszczone jest na tzw. stole grzejnym. 

Jakie są metody drukowania przestrzennego? 

Mimo że mamy do czynienia z relatywnie nowo powstałym urządzeniem, to wymyślono już naprawdę sporo metod na drukowanie w trójwymiarze. Różnią się one przede wszystkim pod względem wykorzystywanych materiałów i sposobu ich obróbki. 

Jedne wykorzystują plastik, który obrabiany jest przy pomocy wysokiej temperatury, inne korzystają z bardziej naturalnych materiałów takich jak żywica, a dokładnie żywica światłoutwardzalna, której struktura zmieniania jest pod wpływem lasera lub specjalnego projektora. 

Jako filament w drukarkach 3D wykorzystuje się także proszek gipsowy utwardzany przy użyciu specjalnych środków chemicznych lub proszkowanych tworzyw sztucznych, które zostają podawane działaniu lasera, aby stworzyły pożądaną gęstość. 

Do bardziej oryginalnych metod zalicza się Binder Jetting. Polega ona na łączeniu różnych materiałów takich jak piasek, ceramika czy metal przy pomocy ciekłych spoiw. Jednak ze względu na specjalistyczny charakter Binder Jetting realizowany jest jedynie w warunkach przemysłowych. 

Co można wydrukować drukarką 3D?

Czas na kwestie, które najbardziej pobudzają wyobraźnie, czyli – jakie przedmioty może wydrukować drukarka 3D. Lista jest naprawdę długa i wciąż się powiększa. Znajdują się na niej rzeczy służące do ratowania życia, ale także takie, które mogą wspierać nielegalną działalność (np. broń). 

Jednak w większości przypadków drukarka 3D służy obecnie do drukowania drobnych gadżetów, części do sprzętów AGD i RTV, czy rzeczy codziennego użytku takich jak np. wazon, uchwyt na długopisy, stojak na słuchawki i wiele, wiele innych. 

Czy drukarka 3D to dobry pomysł na biznes?

Nowe rozwiązania to także inspiracja dla przedsiębiorców. Wprawdzie technologia 3D wciąż raczkuje, jednak można się spodziewać, że z roku na rok jej znaczenie będzie coraz większe. Niewątpliwe otworzyła się nowa branżowa przestrzeń, w której można sporo zdziałać w kwestiach: 

  • produkcji drukarek i filamentów, 
  • sprzedaży i usług z zakresu druku 3D, 
  • tworzenia projektów 3D, 
  • organizacji szkoleń i pokazów drukowania przestrzennego

Jednak nigdy nie ma pewności, że na danym rynku technologia 3D okaże się strzałem w dziesiątkę. Postawienie na świeżą branżę zawsze wiążę się z większym ryzykiem niż w innych w sprawdzonych przypadkach. Z drugiej strony z czasem ryzyko się zmniejsza, ponieważ urządzenia do drukowania przestrzennego stają się mniej kosztowne.