Zdarzyło Ci się, że komputer zaraz po uruchomieniu sam się wyłączał? Szukałeś przyczyny usterki, ale problem wciąż powraca? W większości przypadków wina leży po stronie przegrzewającego się procesora lub słabego zasilacza. Specjalista z firmy System przedstawia najczęstsze powody, przez które sprzęt komputerowy działa z obniżoną wydajnością i sprawia trudności z rozruchem.

Diagnostyka komputera – jak ustalić przyczynę usterki?

Zanim oddasz komputer do serwisu, przeprowadź samodzielną diagnostykę. Jak wskazuje ekspert z firmy System, na początku należy sprawdzić źródło zasilania. Zdarza się, że problemem jest słaba bateria lub wadliwy kabel zasilający. Równie częstą przyczyną usterki komputera stacjonarnego lub laptopa jest niewłaściwa wentylacja, co przekłada się na szybkie przegrzewanie procesora i automatyczne wyłączanie urządzenia.

W przypadku komputerów stacjonarnych możesz rozkręcić obudowę i sprawdzić działanie wentylatora. Jeżeli masz laptopa i nigdy wcześniej nie badałeś jego wnętrza, spróbuj określić, czy wentylator pracuje głośniej niż zazwyczaj. Sprawdź przy tym odpływ i przepływ powietrza. Niedrożne kanały można z łatwością przeczyścić sprężonym gazem do urządzeń biurowych, który znajdziesz we wszystkich sklepach z artykułami elektronicznymi

– wyjaśnia pracownik firmy System.

A może wina oprogramowania?

Inną potencjalną przyczyną problemów z laptopem jest oprogramowanie. Aby to sprawdzić, wystarczy uruchomić urządzenie w trybie awaryjnym bądź z płyty rozruchowej. Jeżeli sprzęt się odpala, masz pewność, że przyczyna usterki leży właśnie w wadliwym oprogramowaniu. Specjalista z firmy System zauważa jednak, że najczęstszym powodem nagłego wyłączania się komputera jest przegrzewający się procesor. Naprawa tej usterki nie jest na szczęście kosztowna i zajmuje niewiele czasu. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój komputer powróci do pełnej sprawności, nie podejmuj się samodzielnej naprawy – zaufaj profesjonalistom!