Świat wciąż idzie do przodu, a technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie. Stare rozwiązania zastępowane są nowymi i dotyczy to każdej dziedziny. Duży przełom nastąpił także w telekomunikacji, gdzie w miejsce miedzianych kabli coraz częściej stosuje się światłowody. Jakie są ich największe zalety? Czy warto instalować je u siebie w domu?

Przenoszą więcej informacji w krótszym czasie

Światłowody to obecnie najszybszy nośnik informacji. W porównaniu do zwykłych kabli miedzianych mogą przenosić znacznie większą ilość danych w dużo krótszym czasie. Umożliwiają swobodne korzystanie z Internetu, co jeszcze kilka lat wstecz było marzeniem każdego użytkowania komputera. Posiadając sieć światłowodową mamy praktycznie nieograniczone możliwości, jeżeli chodzi o poruszanie się w sieci. Przesłanie całego folderu zdjęć z wakacji nie stanowi najmniejszego problemu, a dowolny film obejrzymy w najwyższej jakości bez konieczności czekania, aż w pełni się załaduje.

Bezpieczeństwo i brak zakłóceń

Światłowód jest skomplikowaną konstrukcją. Nawet najbardziej zaawansowany haker będzie miał problem z wykradzeniem informacji, dotyczących np. naszych danych logowania do konta bankowego. Cyberprzestępcy znacznie częściej korzystają z tradycyjnej infrastruktury telekomunikacyjnej, ponieważ doskonale znają jej najsłabsze punkty i potrafią się przez nie przebić. Światłowody zapewniają także większe bezpieczeństwo mieszkańcom. W żaden sposób nie nagrzewają się, więc ciężko o zwarcie elektryczne lub np. pożar instalacji. Umożliwiają także stały dostęp do sieci bez zakłóceń. Kable miedziane nie są obojętne na warunki atmosferyczne oraz czynniki elektromagnetyczne. Zdarza się, że nawet przy dość szybkim łączu występują przerwy w dostawie, lub jakość transferu ulega pogorszeniu. Decydując się na instalację światłowodu mamy pewność, że wszelkiego typu zakłócenia nie będą przeszkadzały nam w codziennej pracy lub rozrywce. Każda informacja przesyłana jest w formie wiązki światła, która odbija się we wnętrzu izolatora, jakim jest włókno szklane. Światłowody są odporne na wszelkie gwałtowne zmiany w pogodnie, wilgoć czy wysoką temperaturę.

Są znacznie mniejsze

Światłowody charakteryzują się niewielką średnicą. W standardowym kablu można umieścić ich nawet kilkanaście. W dodatku są dużo lżejsze od kabli miedzianych, dzięki czemu nie powodują dużego obciążenia całej instalacji. Nie są także skomplikowane, jeżeli chodzi o montaż. Decydując się na założenie sieci światłowodowej, warto jednak postawić na fachowców. Firma Spec-Fiber zajmuje się spawaniem światłowodów, budową światłowodowych sieci oraz ich naprawą i analizą. To prawdziwi specjaliści w swoim fachu, którzy każde zlecenie traktują priorytetowo w trosce o zadowolenie wszystkich klientów- i biznesowych, i indywidualnych.

Przyszłość już dziś

W przyszłości klasyczna sieć telekomunikacyjna zostanie całościowo zastąpiona przez światłowody. Warto o tym pamiętać i już dziś zdecydować się na instalację nowoczesnych przyłączy w naszych domach i mieszkaniach. Światłowód to wygoda, bezpieczeństwo i nieograniczone możliwości swobodnego transferu informacji.