Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji alarmowej?

Materiał partnera
2019-06-27
Projektowanie instalacji alarmowej

System alarmu w domu czy mieszkaniu to standard w nowoczesnym budownictwie. Technologia w tym zakresie nieustannie się rozwija, a tym samym zwiększa się dostęp do rozmaitych rozwiązań. Skuteczność instalacji w dużym stopniu zależy jednak od tego, jak zostanie ona zaprojektowana. W poniższym artykule radzimy, o czym należy pamiętać, aby uniknąć błędów.

Elementy systemu alarmowego

Popularnym rozwiązaniem w zakresie ochrony domów są kamery zamontowane na zewnątrz. Działanie instalacji alarmowej w pomieszczeniach oparte jest natomiast na sieci czujek różnego rodzaju. Ważne jest zatem, aby wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w warunkach naszego mieszkania. Firmy zajmujące się montażem systemów alarmowych, takie jak Alst, często oferują również wykonanie projektu instalacji. Warto skorzystać z takich usług, ale powinniśmy mieć też pewien obraz tego, czego będziemy potrzebować.

Możemy zdecydować się na czujki mikrofalowe, które pozostają odporne na warunki atmosferyczne, ale ze względu na właściwości promieniowania mikrofalowego mogą wykrywać ruch poza obszarem chronionym, co będzie prowadzić do fałszywych alarmów. Pamiętać należy też o umieszczeniu tychże czujek we właściwych miejscach – tak, aby była skierowana tam, gdzie najprawdopodobniej pojawi się intruz. Na tej samej zasadzie działają czujki ultradźwiękowe z tą różnicą, że zamiast mikrofal wykorzystują one ultradźwięki.

Innym rozwiązaniem są pasywne czujki podczerwieni. Rejestrują one temperaturę ruchomych obiektów i z tego powodu najlepiej działać będą ustawione w sposób, który spowoduje, że ruch intruza będzie przecinał prążki czujki, czyli sektory jej wyczuwania. Połączeniem takiej czujki oraz czujki mikrofalowej są czujki dualne. Aktywne czujki podczerwieni mają nieco inne zastosowanie. Układ taki zbudowany jest z nadajnika oraz odbiornika promieniowania podczerwonego. W tym przypadku alarm uruchamia się, gdy sygnał zostanie osłabiony – na przykład w wyniku przecięcia jego wiązki przez włamywacza.

Projekt systemu alarmowego

Przed wykonaniem projektu instalacji alarmowej w naszym mieszkaniu, jej projektant powinien dokładnie obejrzeć jego wnętrze oraz otoczenie. Pozwoli to określić słabe punkty, które wymagać będą szczególnego zabezpieczenia. Plan budynku może być w tym przypadku niewystarczający.

Zwrócić uwagę powinniśmy przede wszystkim na:

  • okna piwnic oraz świetliki;
  • drzwi do piwnic oraz garażu;
  • okna i drzwi balkonowe, tarasowe;
  • dach domu;
  • inne otwory na zewnątrz domu.

Ponadto pamiętać musimy o tym, aby montaż systemu alarmowego przebiegał w sposób wskazany przez producenta oraz w określonych przez niego warunkach. Inaczej narażamy się na błędy przy instalacji, a to poskutkuje niewłaściwym działaniem systemu.